1900 település pályázott 61 milliárdos támogatásra
Tállai András: ennyi forrás nincs a tartalékban, de igyekeznek érzékelhető támogatást adni
Minden településen feltöltötték a körzeti megbízotti helyeket, tavaly összesen 271 ezer embernek adtak munkát a közfoglalkoztatás keretében, az önkormányzatok működését segítő támogatásra pedig 1900 település pályázott 61 milliárd forint értékben, a szeptember 30 éjféli határidőig - derült ki egyebek mellett az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának 2013. október 1-jei ülésén.
Minden településen feltöltötték a körzeti megbízotti helyeket, és megerősítették a szolgálatot - mondta Pintér Sándor belügyminiszter az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának ülésén. Szavai szerint az önkormányzatok igénye volt a rendőri jelenlét növelése a településeken, ezért tavaly év végéig több mint 3000, vagyis valamennyi körzeti megbízotti helyet feltöltöttek, és további 300-at hoztak létre, amelyeken év végére mindenütt szolgálatot teljesítenek.
Kitért arra, hogy csökkentették a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) hosszú évek óta tartó létszámhiányát, a BRFK az elmúlt három évben 1585 tiszthelyettest és 116 tisztet kapott. Elmondta, hogy az önkormányzatok által felajánlott szolgálati lakások nagy segítséget jelentenek, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a rendőrök kötődjenek az adott városokhoz, kerületekhez.
Pintér Sándor véleménye szerint az önkormányzati törvény jól vizsgázott, a feladatfinanszírozás megfelelő, és két keretet is hagytak az önkormányzatoknak az átállás esetleges nehézségeinek finanszírozására. A 45 milliárd forintos forrás elegendő lesz év végéig - tette hozzá.
Megjegyezte azt is: a települések jobban beleszólhatnak az épített környezet kialakításába, ugyanakkor ez nem okoz késlekedést az építési engedélyek kiadásában.
A közfoglalkoztatással összefüggésben jelezte: tavaly összesen 271 ezer embernek adtak munkát, és a mezőgazdasági betakarítási hónapokban csaknem 100 ezren dolgoztak egyszerre. Idén a közfoglalkoztatásban egy időben részt vevők száma meghaladta a 200 ezret, az egész évre vetítve pedig 300 ezernél is több lesz. Mint mondta, jövőre legalább 200 ezer embert szeretnének foglalkoztatni egész évben legalább napi hatórás időtartamban, de a költségvetéstől függően nyolc órára is emelhetik a munkaidőt. A belügyminiszter megjegyezte: a közfoglalkoztatottak közül csaknem 15 ezren el tudtak helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon.
Tájékoztatása szerint a Start-munka programokban kiemelkedő eredményeket értek el az önkormányzatok a mezőgazdaság területén, 37 település pedig még az idén szociális szövetkezetet alapíthat, ami azt jelenti, hogy nem állami pénzből működnek, hanem el tudják tartani magukat. A tárca ehhez 1,1 milliárd forint induló tőkét ad.
A bizottsági ülésen Tállai András önkormányzati államtitkár az egyik legnagyobb horderejű változásnak nevezte az áttérést feladatfinanszírozásra, ezt a feladatok átcsoportosítása előzte meg. Ismertette, hogy a finanszírozás felmerült problémáit két rendelettel korrigálták, jövőre pedig beépül a pótfinanszírozás a költségvetésbe.
Tállai András azt is bejelentette: az önkormányzatok működését segítő támogatásra a szeptember 30 éjféli határidőig 1900 település pályázott 61 milliárd forint értékben. Megjegyezte: ennyi forrás nincs a tartalékban, de igyekeznek érzékelhető támogatást adni, hogy év végére valóban érvényesüljön az elv: nem lehet hiány.
Forrás: MTI