Egyoldalú helyzetértékelés, téves következtetések
A MÖSZ elnöke egyoldalúnak tartja az önkormányzati rendszer átalakításával kapcsolatos kormányzati tervezet helyzetelemzését, így szerinte az abból levont következtetések többsége is téves. Gémesi György május 17-én nyilatkozott az MTI-nek, azokra a sajtóértesülésekre reagálva, amelyek szerint az új rendszerben a kormányhivatalok megerősítése miatt megszűnne az önkormányzatok önrendelkezési joga, és bezárnák a kétezernél kisebb lélekszámú települések polgármesteri hivatalát.
A MÖSZ elnöke szerint a reformtervezetnek csak egy kis „szelete" az, hogy az apróbb településeken megszűnnének az önálló polgármesteri hivatalok, a nagyobbik baj annak a ténynek a figyelmen kívül hagyása, hogy az önkormányzatok eddig is erejükön felül teljesítettek településük működésének biztosítása érdekében. Gémesi György úgy véli: a nemrég kiosztott tervezetben számos nehezen értelmezhető megfogalmazás, ellentmondás, illetve válasz nélküli kérdésfelvetés található. Nem tudni például, hogy mitől lenne az új önkormányzati rendszer jobb a mostaninál - mutatott rá az elnök-polgármester. Hozzátette: az is furcsa, hogy miközben Európában mindenütt a decentralizáció felé haladnak, addig nálunk egy erőteljes centralizációt sejtet a tervezet, pedig a MÖSZ álláspontja szerint a helyben megoldható önkormányzati feladatoknak helyben kellene maradniuk, mert ez költségkímélőbb és hatékonyabb megoldás.
Mint mondta Gémesi György az MTI-nek elmondta, igyekszik összegyűjteni a MÖSZ észrevételeit, javaslatait, hogy a május 24-i, Tállai András önkormányzati államtitkárral tartandó tárgyaláson azokat ismertethesse.