Budapest testvérvárosi szerződést kötött Sanghajjal
A legnépesebb kínai várossal kötött megállapodás széleskörű együttműködést tesz lehetővé
Testvérvárosi megállapodást írt alá Budapest és Sanghaj főpolgármestere, Tarlós István és Jang Hsziang 2013. augusztus 28-án, Budapesten, a Főpolgármesteri Hivatalban. Tarlós István az ünnepélyes aláírás alkalmából elmondta: már tavalyi sanghaji látogatásakor megállapodott a kínai nagyváros vezetőivel arról, hogy kapcsolatukat testvérvárosi szintre emelik, s az együttműködést Orbán Viktor miniszterelnök is támogatásáról biztosította.
„Sanghaj másfél évtized alatt akkora fejlődésen ment keresztül, amelyet New York, az amerikai metropolisz csak több évtized alatt tudott elérni. Néhány év alatt 400 kilométer metróhálózat épült. A tavalyi látogatásom alkalmával már megállapodtunk a kapcsolat testvérvárosi szintre emeléséről, Orbán Viktor miniszterelnök is messzemenő támogatásáról biztosította a résztvevőket" - mondta Tarlós István.
A főpolgármester hangsúlyozta: Magyarország rendkívül fontos stratégiai partnerének tekinti a hatalmas Kínát. Ennek és a városvezetők értékrendjének megfelelő, hogy fontos együttműködő partnerré váljon a magyar főváros és a két kínai nagyváros, Peking és Sanghaj. „A testvérvárosi megállapodás széleskörű együttműködést tartalmaz, alapvetően a kulturális kapcsolatokra koncentrál, de a városüzemeltetésen és a városfejlesztésen keresztül az egészségügyi és a szociális kérdésekre is kiterjed. Egyelőre öt évre kötöttük, amit korlátlan időre meghosszabbíthatunk, és a Fővárosi Közgyűlés szeptember 3-i döntésével azonnal életbe is lép" - jelentette ki.
„A testvérvárosi szerződés nagyban hozzájárul a két város közötti gazdasági, kereskedelmi, kulturális és oktatási kapcsolatok fejlesztéséhez" - mondta Jang Hsziang. A sanghaji főpolgármester kitért arra, hogy a magyar építész, Hugyecz László nagyban hozzájárult Sanghaj fejlődéséhez, 27 fontos műemlék épület kötődik az ő munkásságához. Megjegyezte, hogy a magyar műemléki tapasztalatokból sokat tanulhatnak, ők pedig szívesen megosztanák Budapesttel a reform és nyitás politikája óta eltelt 30 év tapasztalatát.
A mostani megállapodással Sanghaj Budapest 14. testvérvárosa lett. Budapest további testvérvárosai: Tel-Aviv (1989), Bécs (1990), Frankfurt am Main (1990), Fort Worth (1990), Berlin (1992), Lisszabon (1992), New York (1992), Szarajevó (1995), Asztana (2001), Zágráb (2003), Firenze (2008), Jakarta (2009), Peking (2012).
A szerződés szerint a felek elősegítik a tapasztalatcserét és az együttműködést a gazdaság, az oktatás, a városüzemeltetés, a turizmus, a kultúra, a történelmi épületek megőrzése területén, valamint támogatják a kerületi és megyei szintű együttműködést a közös gazdagság és fejlődés érdekében.
Forrás: Budapest.hu - MTI