Az Új Magyar Energiastratégia megvalósításáért
A Magyar Energetikai Társaság a magyar energetikusok társadalmának civil szervezete, amely 1991-től évente rendez egy-egy nagy, tematikus energetikai konferenciát. A társaság az idei - június 8-án és 9-én, Balatonalmádiban rendezendő -konferenciát az Új Magyar Energiastratégia megvalósításának szenteli, mert tagjainak meggyőződése, hogy az energiastratégia nem csak a kormányzat és az energiaipari vállalkozások ügye, hanem mindnyájunké.
A Magyar Energetikai Társaság (részletes bemutatkozás a http://www.e-met.hu/ honlapon) ezért azt a célt tűzte ki, hogy kitágítja a résztvevők körét, s a szűken vett, némiképpen zárt energetikai szakma és az energetikai kormányzat képviselőin kívül az önkormányzatok képviselőit is meghívja. Ezt indokolja a Nemzeti Energiastratégia komplexitása is, ami, többek között, kiterjed az energiafelhasználás csökkentésére, hatásfokának javítására is.
Az Új Magyar Energiastratégia kiemelten foglalkozik a települések energetikai problémáival, az energiaszolgáltatások hatékonyságának és minőségének javításával, az energiaköltségek csökkentésével. Az új energetikai gondolkodás a helyi energiaforrások feltárásával és fokozott mértékű igénybevételével, az energiafüggetlenség irányába való elmozdulással számol. Új munkahelyek teremtése az energetika területén is sarkalatos célkitűzés.
A Magyar Energetikai Társaság a konferenciát a Magyar Önkormányzatok Szövetségének támogatásával és részvételével szervezi. A konferencia jelentőségét jól mutatják a program megnyitó előadásai, amelyekben az Energetikai Kormányzat vezető tisztségviselői adnak ismertetést az Új magyar energiapolitika, és a végrehajtást célzó Nemzeti Cselekvési Terv célkitűzéseiről és tartalmáról.
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének szakemberei a települések energiagazdálkodásának problémáiról, és a távhőszolgáltatás jövőjéről tartanak előadást, így az előadások és viták hozzájárulhatnak az önkormányzati tisztségviselők energetikával kapcsolatos látásmódjának alakításához és a szakemberekkel való személyes kapcsolatok kiépítéséhez.
Az önkormányzati tisztségviselők részvételének ösztönzése érdekében a szervezők kedvezményes önkormányzati részvételi feltételeket ajánlanak az alábbiak szerint:
- változat: Részvétel a teljes konferencián (mindkét nap, esti fogadás, ebédek) 35.000 Ft/fő + ÁFA + szállásköltség (amennyiben a vendég a szállodában éjszakázik)
- változat: Részvétel az első napi programon és a fogadáson (ebéddel együtt): 20.000 Ft/fő + ÁFA
- változat: Részvétel az első napi szakmai programon (ebéddel együtt) 15.000 Ft/fő + ÁFA
- változat: Részvétel a második napi szakmai programon (ebéddel együtt) 12.000 Ft/fő + ÁFA
A kedvezményes feltételek egy-egy önkormányzattól legfeljebb két főnek - önkormányzati tisztségviselőknek, vagy a polgármestert képviselő alkalmazottaknak - biztosíthatók. A kedvezményes feltételek nem ruházhatók át gazdasági vállalkozások, az önkormányzattal szerződéses viszonyban álló jogi, vagy természetes személyek részére.
A Fórumot továbbképzési eseményként regisztráltatják a Magyar Mérnöki Kamara kötelező továbbképzési rendszerében. A kapható kreditpontszámról később kapható tájékoztatás.
Jelentkezési határidő: 2011. május 20.
Jelentkezési cím: VIP Utazási Iroda - Kongresszusi csoport, Kovács Rózsa, 1051 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 12. Tel.: (1) 328-0580, 06/30 964-2405, Fax: (1) 266-2078, e-mail: congress@viptravel.hu (levélben vagy e-mailben a kért szolgáltatás, illetve részvételi forma megjelölésével)
Letölthető jelentkezési lap: http://www.e-met.hu/
További információ: a MET titkárságán (met@emet.t-online.hu) és a szervező VIP Travel utazási irodánál, Kovács Rózsánál (congress@viptravel.hu)
A konferencia programja:
2011. június 8.
8.00 Regisztráció
9.00 Üdvözlések, megnyitó
9.15 1. szekció: Az Új Magyar Energiastratégia
9.15 Az Új Magyar Energiastratégia bemutatása (Bencsik János, az NFM államtitkára)
9.40 A MEH szerepe az Új Energiastratégia megvalósításában (Dr. Grábner Péter, a MEH osztályvezetője)
10.05 Az Új Magyar Energiastratégia megvalósításának gazdasági háttere, pályázati rendszerek (Szendrei Anna, az NFÜ projektmenedzsere)
10.30 Kávészünet
10.50 Az Új Magyar Energiastratégia társadalmi és szociális kihatásai, munkahelyteremtés (Dr. Szöllősi László, az NGM helyettes államtitkára)
11.15 Az Európai Uniós magyar elnökség. Energetikai konzekvenciák, tapasztalatok (Kovács Pál, az NFM helyettes államtitkára)
11.40 A hazai távhőszolgáltatás jelene és jövője (Orbán Tibor, a FŐTÁV Zrt., vezérigazgató-helyettese)
12.05 Kérdések, válaszok
12.30 Ebéd
14.00 2. szekció: Gazdaság - energia - állam - piac
14.00 Önkormányzati energetika: létesítményenergetika, távhő, közvilágítás, helyi megújulók (Dr. Fábián Zsolt, a MÖSZ főtitkára)
14.25 Oroszlányi esettanulmány (Takács Károly, Oroszlány polgármestere)
14.50 Energiapolitika, állam, verseny és piac (Dr. Kaderják Péter, a REKK igazgatója)
15.15 Az egységes európai energiapiac fejlődése (Dr. Molnár László, az ETE főtitkára)
15.40 3. szekció: Energiaforrások
15.40 A földgáz szerepe és jövője a magyar és az egységesülő európai energiapolitikában (Szilágyi Zsombor gázipari szakértő)
16.05 Az NCST a megújuló energiaforrások alkalmazásának növelésében és az Új Magyar Energiastratégiában (Dr. Balogh László, az MMESZ elnöke)
16.30 Kávészünet
16.50 Biomassza az NCST-ben - Tervek, célok, lehetőségek (Lontay Zoltán, a GEA EGI Zrt. irodavezetője)
17.15 Geotermia az NCST-ben - Tervek, célok, lehetőségek (Szita Gábor, az MGtE elnöke)
17.40 Hogyan tovább hazai szén? Erőműépítés hazai szénen (Valaska József, az ME Zrt. Igazgatóságának elnöke)
18.05 A hazai atomenergia jövője, szerepe az ellátásbiztonságban és az egyoldalú függőség korlátozásában (Süli János, a PA Zrt. vezérigazgató-helyettese)
18.30 CCS technológia (Gebhardt Gábor, MET Ifjúsági Tagozat)
18.45 Kérdések, válaszok
20.00 Fogadás, vacsora
2011. június 9.
9.00 4. szekció: Alternatív megoldások, innovatív technológiák
9.00 Energiahordozó-váltás a közlekedésben? A villamos hajtású gépkocsik jövője (ifj. Jászay Tamás, AZ ELMŰ-ÉMÁSZ Nyrt. stratégiai igazgatója)
9.25 A pécsi és komlói távhőszolgáltatás helyzete és jövője (Vida János, a PÉTÁV Zrt. vezérigazgatója)
9.50 Kogeneráció, megújulók és KAT a távhőben (Lehoczki János, a MK Energo Team Kft. ügyvezető igazgatója)
10.15 Kávészünet
10.35 Alternatív energiaellátási megoldások az AUDI Hungária Motor Kft. Győri fejlesztésénél (Kovács István, az MMK alelnöke)
11.00 Megújuló energia-források alkalmazása az épületenergetikában. Falusi intézményi esettanulmány (Molnár Zoltán, az MMESZ tervezője)
11.25 Települési szilárd hulladékok energetikai hasznosítása (Bánhidy János, a FKF Zrt. Hulladékhasznosító Mű nyugalmazott igazgatója)
11.50 Hidrogéngazdaság, jelen és/vagy jövő (Pataki István, a MET elnökségi tagja)
12.15 Kérdések, válaszok
13.00 Ebéd, hazautazás
A konferencia helyszíne: Balatonalmádi, Hotel Ramada