Tovább nőtt a magyarországi régiók közti szakadék
A bruttó hazai terméknek majdnem a felét Közép-Magyarországon állították elő 2011-ben
A bruttó hazai termék (GDP) előzetes, 2011. évi regionális adatai szerint tovább nőttek a régiók közötti különbségek Magyarországon. A fővárost is magában foglaló Közép-Magyarország egy főre jutó GDP-értéke az országos átlaghoz viszonyítva 3,2 százalékponttal csökkent 2010-hez képest, ez azonban nem befolyásolta kiemelkedő gazdasági előnyét - írja a KSH adataira hivatkozva a Világgazdaság.
Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon az országos átlaghoz viszonyított teljesítmény 1,0, illetve 0,4 százalékponttal csökkent, miközben a többi régióban nőtt (1,2-2,6 százalékponttal) az előző évihez képest - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal elemzéséből.
A bruttó hazai termék (GDP) 2011-ben folyó áron számítva 27 886 milliárd forint volt, ennek 48,2 százalékát Közép-Magyarországon, 26,3 százalékát a Dunántúlon, 25,5 százalékát az Alföld és az Észak nagyrégióban állították elő. A központi régió részesedése 2011-ben tovább csökkent (0,5 százalékponttal), miközben a dunántúli nagyrégió és az alföldi és északi térségben lévő régiók részaránya 0,3, illetve 0,2 százalékponttal nőttek a 2010 évihez képest.
A Dunántúl 2011. évi gazdasági teljesítményének növekedését a Közép- és Nyugat-Dunántúl feldolgozóipari teljesítményének - ezen belül is leginkább a jármű-, gyógyszer-, valamint a gumi-, műanyagtermék-gyártás - átlagnál nagyobb mértékű bővülése okozta.
Az egy főre jutó bruttó hazai termék 2011-ben 2 millió 797 ezer forint volt, 5,1 százalékkal több (folyó áron) az egy évvel korábbihoz képest. A fajlagos mutató értéke az országos átlag százalékában négy régióban nőtt, leginkább Nyugat- és Közép-Dunántúlon (2,6, illetve 2,0 százalékponttal). A rangsorban továbbra is utolsó helyen álló Észak-Magyarország egy főre jutó GDP-értéke 0,4 százalékponttal csökkent az előző évihez képest.
2011-ben az egy főre jutó bruttó hazai termék alapján a régiók közötti különbségek tovább nőttek, miközben a rangsor az elmúlt évekhez képest nem változott. A továbbra is első helyen álló Közép-Magyarország és az utolsó helyen lévő Észak-Magyarország fajlagos mutatója közötti különbség 2,66-szoros volt. Közép-Magyarországot figyelmen kívül hagyva a legmagasabb egy főre jutó GDP-vel rendelkező Nyugat-Dunántúl és a legfejletlenebb régió között ennél lényegesen kisebb, 1,69-szeres volt a különbség; ugyanez 2009-ben 1,52-szeres, 2010-ben pedig 1,64-szeres volt.
Forrás: Világgazdaság