Akciótervek a fenntartható energiagazdálkodásért
Tizenhárom észak-magyarországi önkormányzat csatlakozott a Polgármesterek Szövetségéhez
A fenntartható energiagazdálkodás érdekében tizenhárom észak-magyarországi település csatlakozott a Polgármesterek Szövetsége nevű kezdeményezéshez, és készítette el saját fenntartható energia akciótervét. Az Európai Unió által támogatott projekt zárórendezvényét 2013. április 29-én tartották Miskolctapolcán - írja a Minap Online.
A City_SEC projektet megvalósító konzorcium munkájában hat európai ország összesen nyolc különböző szervezete vett részt - többségében regionális fejlesztési- és energiaügynökségek, így a Norda Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. -, melyek segítik a partnerrégiókban található, a munkába bekapcsolódó helyi önkormányzatokat abban, hogy hosszú távú energiagazdálkodási stratégiát alkossanak.
A projekt keretében 13 észak-magyarországi település csatlakozott a Polgármesterek Szövetsége nevű kezdeményezéshez, és készítette el fenntartható energia akciótervét. Ongjerth Richárd, a Magyar Urbanisztikai Társaság ügyvezető igazgatója elmondta, a 2009 óta nemzetközi civil szervezetként működő szövetség azokat a polgármestereket fogja össze, akik településük energiafelhasználása és energiatakarékossága, illetve klímavédelme érdekében szeretnének fellépni. Mindez annyi kötelezettséggel járt, hogy a belépést követő egy éven belül a településeknek el kellett készíteniük az úgynevezett fenntartható energia programját, ami arról szól, hogy 2020-ig az adott település hogyan csökkenti 20 százalékkal az energiafelhasználását.
- Nagyon sokféle és hatalmas lehetőség áll előttünk, hiszen a klímavédelem, ami szorosan összefügg az energiagazdálkodással, talán az egyetlen olyan módja a környezet megóvásának, ami viszonylag rövid időn belül, kimutathatóan és előre kalkulálhatóan megtérülő beruházásokat jelent - mondta Ongjerth Richárd.
A tizenhárom település fenntartható energia akcióprogramja olyan területeket is érint, mint a környezetbarát közlekedés, a település saját intézményhálózatának korszerűsítése, panelházak korszerűsítése, hőszigetelése, valamint kereskedelmi és gazdasági létesítmények energiaracionalizálása.
- Az Európai Unió már eddig is, és a következő időszakban is nagyon sok pénzt fordít ilyen projektek támogatására. Ez a lehetőség a települések számára most is nyitva van, ami úgy gondolom, a jelenlegi gazdasági helyzetben olyan lehetőség az önkormányzatok számára, amit kár kihagyni - fogalmazott az urbanisztikai társaság ügyvezető igazgatója.
„A fenntartható települési energiagazdálkodás nyomában" című zárórendezvényen elhangzott, hat ország 54 önkormányzata vett részt a projektben. A 13 észak-magyarországi település vezetői tréningnapokon és nemzetközi tanulmányúton vehettek részt. A projekt során 50 akcióterv készült el, és a települések közel 1 millió tonna szén-dioxid megtakarítást értek el.
Forrás: Minap Online