Csongrád hozzájárulást kér a járóbeteg-ellátásért
Csanyteleknek, Felgyőnek és Tömörkénynek lakosonként évente 1000 forinttal „illene” beszállnia a költségekbe
Csongrád önkormányzata egymaga eldöntötte, hogy működteti a rendelőintézetet, most meg a településeknél koldul - véli a felgyői polgármester. Csanyteleken úgy látják: veszélyes dolog közpénzt és vállalkozói tőkét egy társaságban működtetni. Tömörkényen meg egyszerűen nincs ennyi pénz - írja a Délmagyar.hu.
Ha lemondtak volna a lehetőségről, májustól az ingatlant is vinné az állam, többek között ezért döntött úgy februárban a csongrádi képviselő-testület, hogy önként vállalt feladatként továbbra is működtetni szeretné a rendelőintézetet. A Gyöngyvirág utcai intézmény az elmúlt években jelentős változáson ment át mind megjelenését, mind státuszát tekintve.
Egészségügyi szakellátását a Dr. Szarka Ödön Kistérségi Egészségügyi Szolgáltató Kft. nyújtja, amely 100 százalékban önkormányzati cég. 2009-ben jött létre, az ügyvezetője Kapus József. 2010-re az intézmény már olyan sokba került a városnak, hogy úgy döntöttek: keresnek egy üzemeltetőt, amely évről évre kevesebb pénzt kér majd a helyhatóság büdzséjéből. 2011 elejétől az ellátás szervezését ezért a Dr. Seres Marianna vezette Csongrádi Kistérségi Járóbeteg Szakellátó Kft.-re bízták. Ebben a társaságban a már említett önkormányzati kft. 24, a Mediteam Szeged Zrt. 76 százalékkal szállt be.
A döntés idején hangsúlyozta a város vezetése: sem önkormányzati feladatátadás, sem vagyonátadás nem történt, a változástól a járóbeteg-szakellátás biztonságának, szakmai színvonalának javulását, a működés gazdasági hatékonyságának növelését várják el. A működés költségei a vártnak megfelelően csökkentek, a korábbi 36 millióval szemben Csongrádnak idén már csak 24, jövőre további 3 millióval kevesebbet kell betenni hozzájárulásként.
Az intézmény a város, illetve három falu lakosait látja el, ezért azt gondolták a Tisza partján, hogy úgy illene: Csanytelek, Felgyő és Tömörkény is járuljon a kasszához lakosonként évente 1000 forinttal. Ez később ugyanolyan mértékben mérséklődne, ahogy Csongrád költségei csökkennek. Bár törvény nem ír elő ilyesmit, bízik a három településvezető józan belátásában, és abban, hogy közreműködnek a terhek arányos elosztásában, fejtette ki internetes blogjában Kőrösi Tibor polgármester.
Már csak azért is, mert Csongrád teszi lehetővé azt, hogy a térség lakosainak nem kell Szentesre utazniuk az egészségügyi ellátásért. „A 24 milliót mi, csongrádiak fizetjük, az ellátást azonban a 18 ezer csongrádi lakoson túl elvileg még 6000 fő veheti igénybe: Csanytelek, Felgyő és Tömörkény lakosai" - fogalmaz a világhálón Csongrád első embere.
A napokban tartott térségi ülésen a csanytelekiek és a felgyőiek nemmel válaszoltak a kérésre - utóbbi településen még megvizsgálják az ügyet. A tömörkényiek gondolkodási időt kértek.
- Több dolog aggaszt ebben az ügyben. A szakellátó társaság a neve szerint is kistérségi hatáskörrel bír. Ezzel szemben a város egymaga eldöntötte, hogy az intézményt működtetni szeretné, aztán mégis a falvaknál koldul. Már kész volt a költségvetésünk, amikor Csongrádon előálltak a kéréssel. 1,3 milliót kellene találnunk valahol. Fontos kihangsúlyozni, hogy az intézmény egyébként a feladatellátásra a térség összes lakosa után lehívja az állami normatívát - adott hangot kételyeinek Horváth Lajos, Felgyő polgármestere. Hozzátette: kevés az információja, a kérdése viszont sok, amíg nem látnak tisztán, arra kérte a község képviselő-testületét: ne szavazzanak.
Csanyteleknek közel 3 milliójába kerülne a segítségnyújtás, amit a feszített költségvetés miatt nem is tudnának kigazdálkodni, de Forgó Henrik polgármesternek nem az összeg miatt fő leginkább a feje. „Amikor Csongrád létrehozta a kistérségi kft.-t, a településeket nem hívták meg. Tény, hogy a részvétel anyagi kötelezettségeket jelentett volna számunkra, ugyanakkor lehetőségünk lett volna bepillantani a cég működésébe. A társaságot kisebb részben a város, nagyobb részben egy magáncég üzemelteti. Úgy vélem: veszélyes dolog közpénzt és vállalkozói tőkét egy társaságban működtetni - fogalmazott.
A Tömörkényt irányító Bánfi Sándor nem vetette el végleg az ötletet, de azt mondta: nem valószínű, hogy a centire kiszámolt költségvetésük mellett megtalálják a szükséges 1,8 milliót.
Forrás: Délmagyar.hu