Közvetlenül az állam alá akarnak tartozni a védőnők
A MESZK és a MAVE célja az anyagi kiszolgáltatottság és a szakmai széttagoltság megszűntetése lenne
Egy hét alatt 1428 védőnő írta alá azt a kezdeményezést, hogy az önkormányzatok helyett az állam legyen a munkáltatójuk. Hivatalosan a védőnők azt szeretnék, ha létrejönne az Országos Védőnői Szolgálat, amely közvetlenül az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI), azaz az egészségügyi államtitkárság alá tartozna, és így központosítva lenne a védőnői hálózat szakmai irányítása és a gazdasági háttere is - írja a Weborvos.
A kérést és az azt alátámasztó aláírásokat a napokban küldik el az államtitkárságnak a kezdeményezők, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) és a Magyar Védőnők Egyesülete (MAVE).
Csősz Katalin, a MESZK védőnői tagozatának vezetője a Weborvosnak elmondta, hogy a jelenlegi munkáltatóik, az önkormányzatok 2005. óta nem emelték a fizetésüket, de a béren kívüli juttatásokat, például a védőnői munkához elengedhetetlen útiköltség támogatást sem. Érthető, hogy a jelenlegi gazdasági válság miatt a helyhatóságok nehéz helyzetben vannak, de az is tarthatatlan, hogy egy diplomás védőnő 25-30 év munka után összesen 110 ezer forintot tud csak hazavinni.
Hiába harcolta ki az egészségügyi államtitkárság, hogy a megemelt pontfinanszírozás hatására nőjön az ágazatban dolgozók jövedelme, a védőnők emelését a munkáltatóik „lenyelték". A polgármesterek jóindulatától függő védőnők csupán alig 10 százalékának nőtt a fizetése. A jogszabály ugyanis úgy szól, hogy az emelés adható, tehát nem kötelező. Ráadásul az önkormányzatok a Belügyminisztérium alá tartoznak, így nincs is közvetlen motivációjuk az egészségügyben dolgozók fizetésemelésére. Ezért is szeretnék a védőnők, hogy közvetlenül az EMMI alá tartozzanak.
Nemcsak az anyagi kiszolgáltatottság, hanem a szakmai széttagoltság miatt is már több mint másfél éve felvetődött az Országos Védőnői Szolgálat létrehozásának gondolata - mondta Csősz Katalin, aki azt is hozzátette, hogy erről többször tárgyaltak az egészségügyi államtitkársággal is, amely nem zárkózott el az ötlettől, de egyelőre nem történt semmi az ügyben. Most az országban dolgozó körülbelül 4500 védőnő egyharmadának aláírásával nyomatékosítva küldik el a héten ismét a kezdeményezést.
Forrás: Weborvos