Négy magyar régió került a legszegényebbek sorába
Az Európai Unió húsz legszegényebb régiója között hat román, öt bolgár és öt lengyel társaságában négy magyar található. A fejlettségi toplistán az első tíz között van Pozsony és Prága is a most publikált 2010-es adatok szerint - derül ki az Eurostat által közzétett legfrissebb, 2010-es helyzetet tükröző adatokból.
A legszegényebb magyar régió, Észak-Magyarország az uniós átlagos GDP 40 százalékával hátulról a tízedik helyet foglalja el, közvetlenül „megelőzve" Észak-Alföldet (41%) és Dél-Alföldet (42%). A 44 százalékos szinten álló Dél-Dunántúl is felfért a legszegényebb régiók húszas listájára, hátulról a 16-ik helyen.
Az EU27-ek egészét tekintve a bulgáriai Severozapaden a legfejletlenebb régió, az egy főre jutó uniós átlagos GDP mindössze 26 százalékával. A legszegényebb 20-ban a négy magyar mellett, hat román, és öt-öt bolgár és lengyel régió van még.
Az EU-n belüli fejlettségbeli különbségeket jól illusztrálja, hogy a leggazdagabb statisztikai és tervezési régió (NUTS-2. régió) Belső-London 328 százalékos fejlettségi szinten állt 2010-ben az EU átlagához viszonyítva. Belső-Londont Luxemburg (az ország) követi 266 százalékkal, majd pedig Brüsszel 223 százalékkal, bár utóbbi esetében a fejlettségi szintet alaposan feltornázzák a Flandriából és Valloniából a fővárosba dolgozni járó ingázók.
Hamburg, Ile de France, a hollandiai Groningen következik a sorban, majd a hetedik helyen Pozsony és környéke (az átlagos EU-GDP 180 százalékával), a nyolcadikon Prága (172%), megelőzve Stockholmot és Bécset.
Az másik három magyar régió közül Közép-Dunántúl 56 százalékos, Nyugat-Dunántúl pedig 65 százalékos fejlettségi szinten állt az uniós átlaghoz képest. Az egyetlen átlag fölötti magyar régió Közép-Magyarország volt 2010-ben 107 százalékkal.
Magyarország egészében az egy főre jutó GDP nagysága az uniós átlag 65 százaléka volt.
Forrás: bruxinfo.hu