Újabb uniós projekteket központosíthat a kormány
A kormány várhatóan olyan újabb uniós finanszírozású önkormányzati infrastrukturális projekteket vonhat központi felügyelet alá, amelyek a már átkerült 58 szennyvízprojekthez hasonlóan azt célozzák, hogy hazánk teljesítse az EU-csatlakozáskor tett környezetvédelmi vállalását - írja a Világgazdaság.
Általában közbeszerzési, műszaki, jogi és pénzügyi jellegű problémák merültek fel annál az 58 uniós forrásból finanszírozott elakadt önkormányzati szennyvízberuházásnál, amelyeket a kormány pár hete központi felügyelet alá vont annak érdekében, hogy a beruházásokat a 2007-2013-as ciklus pénzügyi zárására vonatkozó határidőig be lehessen fejezni - számolt be a Világgazdaságnak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közigazgatási államtitkára.
Az érintett önkormányzatok vezetőivel folytatott múlt heti egyeztetésről Farkas Imre elmondta: bizonyos esetekben a problémák a kedvezményezett projektgazdák önhibáján kívül adódóan jelentkeztek (például önerő hiánya), más nehézségek megoldását pedig a kedvezményezettel szerződött partnerekkel, tanácsadókkal történő együttműködés terén tapasztalható hiányosságok okozták.
Az államtitkár a folyamatban lévő közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatban fontosnak tartotta kiemelni, hogy a közbeszerzési feladatok központi szintű megvalósítását csak olyan projektek esetében tudja a kormány elképzelni, ahol még nem kezdődött meg az eljárás, vagy annak lefolytatása objektív tényezők alapján megállapítható akadályokba ütközik (például szakértelem hiánya).
A kormány által a fenti eszközökkel segítendő újabb önkormányzati infrastrukturális projektek között várhatóan további szennyvízprojektek, illetve olyan beruházások szerepelnek majd, amelyek szintén azt célozzák, hogy hazánk teljesítse az EU-csatlakozáskor tett másik környezetvédelmi vállalását, ami az egészséges ivóvíz szolgáltatására vonatkozik. Ha ugyanis ezeket az úgynevezett derogációs projekteket nem tudjuk a jelenlegi, 2007-2013-as ciklusban megvalósítani, akkor fennáll annak a veszélye, hogy ezekre a célokra a 2014-2020-as időszakban már nem kapunk uniós támogatást, miután az azok teljesítésére vonatkozó határidők a 2007-2013-as ciklus idejére esnek.
A derogációs infrastrukturális beruházások mellett a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) folyamatosan vizsgálja az egyéb uniós finanszírozású, már támogatási szerződéssel rendelkező projektek megvalósításának folyamatát a jelenlegi ciklusban rendelkezésre álló EU-pénzek 2015-ig történő maradéktalan lehívása, vagyis a forrásvesztés elkerülése érdekében - mondta az NFÜ elnöke egy 2013. március 9-én tartott háttérbeszélgetésén.
Petykó Zoltán közölte: ha azt látják, hogy egy adott projekt nem az előre vállalt ütemezés szerint halad, akkor az érintett projektektől megvonják a lekötött forrást, és az úgynevezett tartaléklistán lévő projekteknek ítélik oda, ahol látszik, hogy a teljesítés határideje tartható.
90 százalék lekötve
A hazánk számára a 2007-2013-as uniós fejlesztés ciklusban rendelkezésre álló 8200 milliárd forintos forrás 90 százalékát kötötték már le - közölte Petykó Zoltán. Az NFÜ elnöke elmondta: a biztos forrásfelhasználás érdekében a túlvállalásokat is figyelembe véve a jelenlegi hétéves ciklusra vonatkozóan még 170 milliárd forintos keretre jelennek meg pályázati kiírások az első félév végéig.
Az NFÜ irányító hatóságai a harmadik negyedév végéig meg is kötik a nyertesekkel a szerződést. Petykó Zoltán kiemelte: az NFÜ tavaly rekordkifizetést teljesített: mintegy 1040 milliárd forintot juttatott el a pályázókhoz. Idén az első két hónapban közel 196 milliárdot, míg tavaly ugyanebben az időszakban mintegy 108 milliárdot fizettek ki a pályázóknak. A 8200 milliárdos keretből több mint 3500 milliárdot fizettek ki.
Forrás: Világgazdaság