Indulnak az új stratégiára épülő ellenőrzések
Negyedéves előkészítő munkálatok után az Állami Számvevőszék elkezdi a helyi önkormányzatok gazdálkodási rendszerének helyszíni ellenőrzését. Az új ellenőrzési program a pénzügyi-vagyoni kockázatoknak, a kockázatkezelés eredményességének, a vagyongazdálkodás szabályozottságának, az önkormányzati többségi tulajdonban álló gazdasági társaságoknál a tulajdonosi felelősség érvényesülésének a megítélésére irányul.
Az elmúlt hónapokban megtörtént a kincstári adatokra épülő mutatók alapján a pénzügyi-vagyoni kockázatok előzetes feltárása és értékelése valamennyi önkormányzatra, valamint a legkockázatosabbnak ítélt önkormányzatoktól a kiválasztási mutatók erősítését, gyengítését szolgáló, kiegészítő információk bekérése és ezek feldolgozása - tudható meg az Állami Számvevőszék április 14-én kiadott közleményéből -, s a végéhez közeledik az új ellenőrzési program tervezetének tesztelése, több önkormányzat pénzügyi és vagyoni helyzetének helyszíni tanulmányozásával.
Mindezekből az Állami Számvevőszék átfogó képet nyert a helyi önkormányzatok gazdálkodásának stabilitását veszélyeztető pénzügyi kockázatokról. Arra a következtetésre jutott, hogy mind az államháztartás egésze, mind a helyi önkormányzati alrendszer egyensúlyi helyzetének helyreállításához, fenntartásához akkor tud a leghatékonyabban hozzájárulni, ha az ellenőrzéseit középszinten, a 19 megyei önkormányzatnál kezdi, oly módon, hogy 2011 júniusában a megyei önkormányzatok egyenkénti jelentéseit már közzé is tudja tenni. Ezt követik az önkormányzatok további körére kiterjedő ellenőrzések, amelyekhez kapcsolódik a Fővárosi Önkormányzatnál már folyamatban lévő ellenőrzésről készülő jelentés.
Az új ellenőrzési program a pénzügyi-vagyoni kockázatoknak, a kockázatkezelés eredményességének, a vagyongazdálkodás szabályozottságának, az önkormányzati többségi tulajdonban álló gazdasági társaságoknál a tulajdonosi felelősség érvényesülésének a megítélésére irányul. A program tartalmazza az előző ellenőrzés során megfogalmazott ÁSZ javaslatok végrehajtásának felülvizsgálatát is.
Az Állami Számvevőszék úgy látja, hogy a legnagyobb hozzáadott értéket akkor éri el, ha a most induló ellenőrzés a pénzügyi kockázatokra és az ezzel összefüggő korábbi javaslatok megvalósításának utóvizsgálatára tér ki. A program további pontjaiban meghatározottakat majd ezt követően ellenőrzi.