Budafok-Tétényben kitűzték a szolidaritás zászlaját
Már több önkormányzat csatlakozott az erdélyi magyar települések jogaiért kiálló kezdeményezéshez
Budafok-Tétény önkormányzatának vezetői 2013. február 5-én kitűzték a polgármesteri hivatal falára a székelyek lobogóját, szolidaritást vállalva az erdélyi településekkel, akiket korlátozni próbálnak jelképeik, szimbólumaik szabad használatában. „Minden kitűzött zászlónak üzenetértéke van Székelyföld számára" - mondott köszönetet Bíró Zsolt, a Székely Nemzeti Tanács alelnöke az akcióért, amelyhez már több település és fővárosi kerület is csatlakozott.

A kezdeményezés elindítói és támogatói (Fotó: soma-bp22.hu)
ünnepélyes rendezvényen előbb a kezdeményezés elindítói - Szabolcs Attila, Budafok-Tétény polgármestere és Németh Zoltán, a XXII. kerület országgyűlési képviselője - köszöntötték az egybegyűlteket. Mint Szabolcs Attila fogalmazott, az önkormányzatnak szinte kötelessége volt a szolidaritási akció meghirdetése, s reméli, hogy ha sokan csatlakoznak majd kezdeményezésükhöz, annak híre, hatása akár Brüsszelig is eljut.
„Ki kell követelnünk a határon túli magyarság részére is azoknak az elveknek a tiszteletét, amelyeket az Európai Unió mindig fontosnak tekintett" - hangsúlyozta Németh Zoltán -, s mivel Románia is uniós tagállam, ott is joggal várják el a szülőföldjükön élő székelyek a jelképeik tiszteletben tartását és szabad használatát.
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára „zászlóháborúnak" és „szimbolikus agressziónak" nevezte mindazt, ami jelenleg a Székelyföldön zajlik, hozzátéve, hogy a magyar kormány határozottan elvárja a román kormányzattól, hogy szüntesse be ezt a szimbolikus agressziót az erdélyi magyar közösség ellen. Németh Zsolt mindemellett arra buzdította a magyarországi önkormányzatokat, hogy tűzzék ki a székely zászlót, az erdélyi települések melletti kiállás jeleként.
Bíró Zsolt, a Magyar Polgári Párt országos elnöke, a Székely Nemzeti Tanács alelnöke köszönetet mondott a kezdeményezés elindítóinak, s a csatlakozó önkormányzatoknak. „Minden kitűzött zászlónak üzenetértéke van Székelyföld számára" - fogalmazott, hozzátéve: „Egyrészt gyógyírt jelentenek a 2004. december 5-én sebekre, másrészt a zászlóknak, mint szimbólumoknak nagy szerepük van a székelyföldi autonómia törekvések szempontjából is".
A XXII. kerület erdélyi testvérvárosa, Barót RMDSZ-es polgármestere, Lázár-Kiss Barna elmondta: önkormányzati hivatalukon évek óta ki van tűzve a székely zászló, s mindaddig ott is marad, amíg bírósági ítélettel kötelezik a levételére őket.
Zatykó Gyula, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke bejelentette: a Székely Nemzeti Tanács 2013-at az autonómia évének szenteli, s ennek keretében számos megmozdulást szerveznek.
Pozsgay Imre, a Tisztességes Választásért Alapítvány kuratóriumának elnöke ötven székely zászlót ajánlott fel csatlakozó önkormányzatoknak.
Eddig a főváros VII. kerülete, valamint Gyöngyöspata és Siófok tűzte ki a zászlót a helyi önkormányzati hivatal épületére, de az V. és XX. kerület, valamint Diósd is jelezte csatlakozási szándékát az akcióhoz.
MP