Nincs általános rendszer a kutyachipek ellenőrzésére
Egyelőre mindenütt másképp ellenőrzik a kutyachipeket az országban, a legtöbb önkormányzatnál még tervezik, hogyan kérhetik számon a kutyatulajdonosokat, máshol január elsejétől folyamatos a kontroll. A Hegyvidéken például kézi műszereikkel folyamatosan ellenőrzik a közterület-felügyelet munkatársai a kutyákat. Akárhogyan is van: ha a mulasztás kiderül, 45 ezer forint is lehet a szabálysértési bírság - írja a Népszava.
Tavaly december 31-én lejárt a türelmi idő, azóta folyamatosan ellenőrzik a négy hónapnál idősebb kutyákat, van-e bennük kutyachip, ám van, ahol csak az állatorvos, másutt viszont a helyi közterület-felügyelet emberei valóságos razziákat tartanak. A január elsejétől módosított kormányrendelet szerint minden eb nyakában mikrochip kell, hogy legyen, aminek az ellenőrzése a jegyző hatáskörébe tartozik.
A Népszava találomra felkeresett néhány jegyzői hivatalt az országban, hogyan zajlik náluk az ellenőrzés. A mikrochipről írt cikkek állandó szereplője volt az utóbbi hónapokban a Hegyvidéki Önkormányzat, amely nyugdíjas kedvezménye miatt került a figyelem középpontjába, tudniillik a kerületben élő idős emberek igazolványuk felmutatásával pusztán 500 forintért chipeltethették kedvencüket.
Egy helyi Népszava-olvasó beszámolója szerint őt már állították meg „egyenruhás emberek", akik kontrolleszközükkel megvizsgálták kutyáját, és ezt az önkormányzat sem cáfolta; a Szabálysértési és Kereskedelmi Irodától a Népszava megtudta, hogy mind az állatorvosok, mind a közterület, de még a rendőrök is ellenőrzik és ellenőrizhetik a kutyákat.
Egy másik nevezetes kerület volt Újpest, ugyanis a IV. kerületben rászorultsági alapon 700 transzpondert ültettek be ingyen a kutyákba. A napilap megkereste hát az újpesti jegyzői titkárságot, hivatali szigor lett-e az ára a kedvezménynek, ám ott egyetlen ilyen intézkedésekről sem tudnak, és még csak most dolgozzák ki, hogyan fogják ellenőrizni a jövőben a kerületi ebeket.
A lap megkérdezte még a XIII. kerületi önkormányzatot is, és ők arról számoltak be, hogy abban az esetben, ha az állat a Szabálysértési Hatóság látókörébe kerül, azaz ha mondjuk megharapott valakit, az első, amit megnéznek, az a kutyachip. Ugyanakkor jelenleg náluk is csak tervezési fázisban van az ellenőrzés, ám a XIII. kerületi önkormányzat egy kampányon is gondolkodik, amelyben kötelezettségükre figyelmeztetnék a kutyatulajdonosokat. De becsöngetni nem fognak senkihez, csak az utcán ellenőriznek majd.
„Sem jogszabályi felhatalmazással, sem eszközzel nem rendelkezünk a chipek ellenőrzésére" - reagált a megkeresésre a Fővárosi Közterület-felügyelet, majd hozzátették: a chipek kontrollját csak befogott, megfigyelésre beszállított állatok esetében végzik az Állategészségügyi Szolgálatnál. Megjegyezték: az Állategészségügyi Szolgálat Telepére szilveszter óta közel száz befogott eb került, és ezek 25-30 százalékában volt chip, de mivel a tulajdonosok egyelőre hivatkozhatnak arra, hogy kutyájuk december 31-e, vagyis a türelmi idő lejárta előtt tűnt el, eddig még nem került sor feljelentésre. A szabálysértési bírság egyébként elérheti a 45 ezer forintot is.
Az állatvédők szerint a transzponder áttörést jelenthet az állatvédelemben, ugyanis a chipek segítségével könnyen azonosíthatóvá válnak a kutyák, sőt mivel az esetleges betegségeiket is rögzítik az elektronikus rendszerben, ha elvesznek, előkerülésükkor azonnal megkaphatják a megfelelő orvosi ellátást.
Forrás: Népszava