Önkormányzati tőkeemelés segít a pápai húsüzemen
Megmenekült a likviditási gondokkal küzdő Pápai Hús Kft., a város fideszes vezetése ugyanis úgy döntött, nagyobb tulajdonrészt vásárol a társaságban. A tőkeemeléssel elegendő pénz került a cégbe, így nemcsak a nagy hagyományokkal bíró húsipari vállalkozás, hanem vele együtt több száz munkahely is megmaradhat - írja a Nagyar Hírlap.
Jelentős tőkeemelésről döntött 2012. december 28-án Pápa önkormányzata, a Pápai Hús Kft.-ben meglévő, nyolcszázalékos tulajdoni hányadát 50 százalék fölé emeli a város vezetése. A tulajdonrész pontos értékéről nem adtak tájékoztatást, az azonban biztos, a tőkeemelés több milliárd forintot jelent.
Áldozó Tamás, a város polgármestere elmondta: az önkormányzatnak megvan a megfelelő pénzügyi kerete ahhoz, hogy nagyobb felelősséget vállaljon a cég működtetésében, ezzel pedig segítsen a baja jutott húsipari vállalkozás talpra állításában. Elmondta: a tőkeemelés elég lesz ahhoz, hogy a vállalkozás további működése biztosított legyen. Tájékoztatása szerint a cégnek több tulajdonosa van, közöttük állattenyésztéssel foglalkozó gazdasági társaságok.
Áldozó Tamás a Magyar Hírlapnak adott korábbi nyilatkozatában már jelezte, hogy bár az önkormányzat közvetlenül nem adhat pénzt a húsipari vállalkozásnak, nagyobb tulajdonrész vásárlásával mentőövet dobhatnak a bajban lévő cégnek. Hangsúlyozta: nagy és biztos piacai vannak a Pápai Húsnak, a társaság keletre és nyugatra is exportálja termékeit.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára is egyeztetett december 28-án a Pápai Hús Kft. és a város vezetőivel. A tárgyalást követően elmondta, a húsüzem problémája megoldódott, mindenki számára megnyugtató válasz született. A kormánynak most már az az egyetlen feladata, hogy a nagy múltú üzem részére megerősítse a belső piacokat, és segítsen a külső piacokon a jelenleginél is nagyobb részesedést szerezni.
Az államtitkár meglátása szerint az önkormányzati szerepvállalásnak köszönhetően biztosított lesz a termelők és beszállítók folyamatos, pontos kifizetése és a megfelelő alapanyag beszerzése. Jelezte: a közelmúltban bajba jutott hazai - pápai, gyulai és kaposvári - húsipari vállalkozások mindegyikénél megnyugtató megoldás született, a gyulai és kaposvári esetről későbbre ígért tájékoztatást.
Kiss Zoltánné, a pápai üzem gazdasági igazgatója a távirati irodának elmondta, bár csődhelyzet egyelőre nem veszélyezteti a társaságot, tőkeemelésre azonban mindenképpen szükség volt. A legnagyobb gondnak a húsalapanyag beszerzését nevezte, mivel a sertés ára csaknem 30 százalékkal nőtt az elmúlt évben.
Forrás: Magyar Hírlap