Nem zökkenőktől mentes a kőszegi múzeum átvétele
A megyei múzeumok 2013. január 1-jével megszűnnek, intézményeik a települési önkormányzatok fenntartásába kerülnek. Több helyen nem megy simán ez az átvétel. Kőszegen sem, ahol a városatyák december 13-án tárgyaltak róla, s ragaszkodtak a város érdekeihez - írja a Vas Népe Online.
Báró Miske Kálmánnak köszönhetően nemzetközi hírűvé vált Szent Vid hegye Velemben. A báró nevét eddig jobbára csak a szakemberek ismerték, de januártól Kőszegen sokszor emlegetik majd. Akkortól működik a Báró Miske Kálmán Múzeum a városban.
Erről december 13-án rendkívüli ülésükön egyhangúan döntöttek a város képviselői. Azért tárgyaltak a múzeumról, mert 2013. január 1-jével megszűnnek az állami fenntartású megyei múzeumi szervezetek, és tagintézményeik a települési önkormányzatok fenntartásába kerülnek.
Kőszegen öt kiállítóhelyet kell kötelezően átvennie az önkormányzatnak. Az átadás-átvétel enyhén szólva nem megy simán. Menjünk sorjában. A képviselők ülésen Dr. Zalán Gábor aljegyző elmondta, miért nem.
- A város a minisztériumi és a megyei egyeztetések után területi múzeumként kívánja tovább működtetni az intézményt. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg öt helyen, különböző funkciókkal működő intézményből egységes intézményt szeretnénk létrehozni. Ezért átadás-átvételkor fontos feltételeket rögzítettünk. Például azt, hogy hét főt kívánunk átvenni, majd azt követően négy további személy alkalmazásával biztosítanánk a területi múzeumi besorolásnak megfelelő követelményeket. Erre azt a választ kaptuk, hogy az átvétel jogszabályi kötelezettség és kötelező a 10 főt átvennünk. Kikötöttük, hogy az intézmény tartozásait még az átadó fizeti meg. Erre most át kellene vállalnunk több milliós adósságot, köztük olyat, amelyik már júniusban lejárt, mondván: a jogutódlással a jogok és kötelességek is átszállnak.
A képviselők méltatlannak találták ezt a helyzetet. Azt hangsúlyozták: a város minden ingatlant tehermentesen adott át, miért kellene kifizetnie Kőszegnek egy fél éve lejárt tartozást?
- Nem fizették a távhőt, nem fizettek egy kivitelezőt, de álljon meg a menet: nekünk ehhez, az ő több milliós tartozásukhoz mi közünk van? - fogalmazta meg felháborodását Huber László polgármester, aki múzeumi ügyben tárgyalt Budapesten, az irányító szerepet betöltő Emberi Erőforrások Minisztériumban.
- Akkor azt mondták, hogy kiemelten kezelik Kőszeget, mert nagyon értékes múzeumi anyagunk van. Ezért kapott a kőszegi múzeum magasabb, területi besorolást, s finanszírozásban is mindent megadtak. Mi egy szakmailag igényes munkára készítjük fel az intézményt, nem számítottunk ilyen káoszra. Financiálisan teljesítőképességünk határán már túl vagyunk, lehetetlen, hogy elbocsátott emberek végkielégítését mi fizessük ki.
A káoszra jellemző még, hogy sem a muzeális tárgyak, sem pedig a technikai eszközök körében tartott felmérések szerint az átadó adatai nem egyeztek a valósággal. A kőszegiek nyomoztak, új listát készítettek. Ráadásul kikötötték azt is, hogy jelenleg a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága kezelésében lévő, nála elhelyezett, de a kőszegi városi múzeum leltárkönyveiben szereplő régészeti gyűjteményt nyilvántartásával együtt adják vissza Kőszegnek. Külön mellékletben rögzítették: a kőszegi múzeumból más múzeumok számára kölcsönbe, letétbe adott tárgyakhoz ragaszkodnak. Kérik vissza.
Az aljegyző december 14-én ezt a határozatot vitte Szombathelyre, a megyei intézményfenntartó központba. Onnan megy majd a minisztériumba. Tehát folytatás következik.
Forrás: Vas Népe Online