A települések megírták, hogy mennyivel tartoznak
Az önkormányzatoknak a mai napig - 2012. december 17-ig - kellett eljuttatni az Államkincstárnak az adatokat arról, hogy mekkora adósságot halmoztak fel. Tartozásukat december végéig konszolidálják - írja a Világgazdaság. Azok a települések, amelyek nem tudták határidőre teljesíteni az adatszolgáltatást, azok akár ki is maradhatnak az adósságkonszolidációból - figyelmeztette nemrég az önkormányzatokat Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkára.
Az érintetteknek (a legutóbbi adatok szerint 1758 kistelepülésnek) a december 12-i adósságállományt kellett eljuttatniuk az Államkincstárba elektronikus, vagy postai úton. A kincstár december 20-ig ezeket az adatokat összesítve a Nemzetgazdasági Minisztériumnak továbbítja. Az 5000 ezer fő alatti kistelepüléseknek az állam (a büdzsében erre 95,7 milliárd forint van) egy összegben utalja át pénzt. Az adósok december 28-ig továbbítják az összeget a pénzintézeteknek.
A Magyar Bankszövetség vezető közgazdásza, Szőcs Gábor szerint elképzelhető, hogy technikai okok miatt néhány 5000 fő alatti önkormányzat adósságrendezése áthúzódhat a jövő évre.
A kormányzat részéről több delegációi is bejárta az országot az elmúlt hetekben, 31 helyszínen tartottak konzultációt az érintett településekkel. Több helyen is elhangzott, hogy egyes települések, vagy régiók esetében hány százalékot, vagy forintot vállal át az állam az adósságból, amit főként a folyószámlahitelekből és a fejlesztési kölcsönökből halmozódtak fel.
Az önkormányzatok teljes adósságállománya 1182,46 milliárd forint. Az ötezer főnél nagyobb települések adósságát jövőre konszolidálják tárgyalásos úton. Elvileg mintegy 500 milliárd forintot rendez az állam így június végéig, ami 283 önkormányzatot érinthet.
Az adósságátvállalás mértéke az 5 ezer fő feletti településeknél 40-70 százalék, a település 2012. június 30-án megállapított, egy főre jutó iparűzési adóerő-képessége alapján. A fővárosi és a kerületi önkormányzatoknál az adósság átvállalásának mértéke 40 százalék. A korábbi tervek szerint a kistelepülések teljes adósságállományát kifizették volna, végül differenciált lesz a konszolidáció: a vállalkozási célú - például fürdő-, vagy hotelvásárlásra felvett - hiteleknek legfeljebb a 40 százalékát rendezné az állam.
A további eladósodás megakadályozására több intézkedést is tettek a belügyi államtitkár szerint. A településeknek kisebb lesz a költségvetésük, és sokkal nehezebben tudnak majd kölcsönöket felvenni, hiszen ahhoz kormányzati engedély kell. A jövőben az önkormányzatok az államtól nem kapnak szabad forrásokat szja-alapon, csak feladathoz kötötten, például óvodai ellátásra, szociális célokra, kulturális támogatásokra vagy közös önkormányzati hivatalokra.
Az önkormányzati törvény értelmében jövőre nem lehet működési hiányt tervezni. Az egy évnél hosszabb lejáratú hitelfelvétele és kötvénykibocsátása engedélyköteles lesz. A 2014-es helyhatósági választásokon a mandátumukat veszíthetik el azok a polgármesterek és önkormányzati képviselők, akik nem vesznek részt a kötelező gazdasági tanfolyamon.
„A kormány által most elindított adósságrendezés nem oldja meg a gondokat, de levegőhöz juttatja az önkormányzatokat" - mondta a Világgazdaság konferenciáján Gémesi György , a Magyar Önkormányzatok Szövetségének vezetője.
„Az adósságkonszolidáció nélkül 4-500 település már januárban beborult volna" - nyilatkozta korábban a Világgazdaságnak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.
Forrás: Világgazdaság