Kilencvenhárom kistelepülés fenntartaná az iskoláját
Még visszakozhatnak azok a háromezer főnél népesebb települések, amelyek át akarják adni intézményük működtetését
Összesen 93 kistelepülés vállalná, hogy törvényi kötelezettség hiányában is működtetné januártól az iskoláit, s közülük 55 kapott erre lehetőséget - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára 2012. december 12-én, Zalaegerszegen. Hoffmann Rózsa a Zala megyei tankerületi igazgatók bemutatása alkalmából tartott sajtótájékoztatón elmondta azt is, 227 olyan önkormányzat van, amely viszont kötelezettsége ellenére átadná a működtetést az államnak.
Az államtitkár beszélt arról, hogy az 55, háromezer lakosnál kisebb lélekszámú település iskolaműködtetői szándékát egy hatfős tárcaközi bizottság értékelése alapján támogatták. A 227, háromezer lakosnál nagyobb településnek december 17-ig kell választ adni arra, hogy meghatározott összegű havi hozzájárulás fizetése mellett is átadja a működtetést, vagy mégis biztosítja a fenntartást - fejtette ki.
Az EMMI államtitkára felidézte, az alig egy éve elfogadott nemzeti köznevelési törvény biztosítja azt, hogy az eddiginél egységesebben, azonos színvonalat biztosítva működjön a közoktatás, hogy ne maradjon el a pedagógusok fizetése. „Tudjuk, hogy a tempó rendkívül gyors, de elvesztegettünk 20-22 évet a rendszerváltás óta, és ezeknek a nagy alrendszereknek az átalakítása elmaradt" - fogalmazott.
Hoffmann Rózsa hozzátette, hogy az állam szerepvállalása nem azt jelenti, hogy az önkormányzatoknak nem marad feladata, túlnyomó többségük segíteni, támogatni kívánja jövőben is az iskoláit. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ feladata a háromezernél nagyobb lélekszámú települések iskoláinak működtetése, a nagyobb települések intézményfenntartási terheit pedig akkor vállalja át az állam, ha azok nem tudják fedezni a kiadásokat.
A tárca az MTI kérdésére közölte: Zala megyében két kistelepülés kérte és kapta meg az intézményeinek működtetési jogát, továbbá 5 nagyobb település jelezte, hogy átadná a működtetést az államnak.
Az államtitkár a sajtótájékoztatón bemutatta a hat zalai tankerület igazgatóját. Közülük négyen korábban iskolaigazgatóként is dolgoztak. A sajtótájékoztatón Rigó Csaba Zala megyei kormánymegbízott jelezte: a tankerületi igazgatók fő feladata az irányításuk alá eső intézmények pedagógiai munkájának összehangolása, rendszeres jelentések készítése, az intézmények működési feltételeinek biztosítsa. A januárban életbe lépő átalakítás történelmi léptékű, hiszen országszerte 2748 intézményt, 126 ezer pedagógust és 1,2 millió diákot érint - tette hozzá.
Forrás: MTI