Jövő májusig csúszhat a szakrendelők államosítása
Az önkormányzatok február 15-ig kell nyilatkozniuk arról, vállalják-e a továbbiakban is a fenntartói feladatokat
Január helyett csak jövő év május elsejével venné át az állam a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi intézményeket - derül ki az Országgyűlés egészségügyi bizottságának 2012. december 6-án, a már a Parlament előtt lévő egészségügyi salátatörvényhez benyújtott módosító javaslatából.
Ebben az évben január elsejével a megyei és a fővárosi önkormányzat fenntartásában álló intézmények, majd május elsejével az összes fekvőbeteg-ellátó intézmény került állami fenntartásba. Az egészségügyi ágazatvezetés korábban azt tervezte, hogy a járóbeteg-szakellátó intézményeket 2013. január elsejével vennék át. Az MTI híre szerint az egészségügyi bizottság módosító indítványában a szakrendelők május elsejei átvételének előkészítő szabályozására tett javaslatot.
A javaslat szerint a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók május elsejétől kerülnek állami tulajdonba és fenntartásba, kivéve, ha a helyi önkormányzat úgy dönt, hogy továbbra is ellátja ezt a feladatot. Erről az önkormányzatoknak február 15-ig kell nyilatkozniuk az egészségügyért felelős miniszternek.
Ha az önkormányzat nem hoz döntést, abban az esetben a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató állami tulajdonba kerül, s az intézmények fenntartója a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) lesz. Azon önkormányzatokkal, amelyek májust követően is gondoskodni kívánnak járóbeteg-szakrendelőik feladatellátásáról, feladatátvállalási megállapodást kell kötni - olvasható a javaslatban.
A tervezet a járóbeteg-szakellátás állam általi átvételének 2013-ra vonatkozó rendelkezései között az államhoz átkerülő vagyonelemek és a humán erőforrás rendezésével kapcsolatos előkészítő feladatokat is tartalmazza.
Forrás: MTI