Lemond iskoláiról a csongrádi települések többsége
A 36 önkormányzati fenntartású intézmény közül 25-öt teljesen átadna az államnak a jelenlegi működtető
Dönteniük kell az önkormányzatoknak: működtetőként megtartják-e iskoláikat, vagy teljes egészében állami kézbe adják. Csongrád megyében Tizenegy település vállalja, hogy fizeti az intézmények költségeit, 25-ről teljes egészében lemondanak - már ha lehet. A 3000 főnél magasabb lélekszámú településeket ugyanis kötelezhetik a terhek viselésére - írja a delmagyar.hu.
Január elsejével állami kézbe kerülnek azok az általános és középiskolák, amelyeket eddig az önkormányzatok tartottak fenn. A működtetés - vagyis az épület üzemeltetésével, karbantartásával kapcsolatos kiadások - azonban a nagytelepülések esetében megmaradnak saját teherként, a kistelepülések esetében az állam ezt is automatikusan átvállalja, legalábbis ez a „főszabály".
Ugyanis az önkormányzatok mindkét esetben hozhatnak más döntést. A 3000 főnél kisebb települések is állhatják a működtetés költségeit, ha erre van forrásuk. A 3000 főnél nagyobb települések pedig lemondhatnak üzemeltetési jogukról, ez esetben azonban egy hatfős tárcaközi bizottság megvizsgálja, hogy valóban olyan anyagi helyzetben vannak-e, ami indokolja a feladat átadását. Ha nem, kötelesek üzemeltetni az oktatási intézményeket. Köztes megoldásként szóba kerülhet, hogy az állam ugyan átveszi a működtetést, de havi hozzájárulást kér az önkormányzattól, és persze olyan is előfordulhat, hogy a település teljesen mentesül az iskolákkal kapcsolatos kiadásoktól.
Csongrád megye 60 településéből 36-ban működik még önkormányzati fenntartásban az iskola. A többi egyházi vagy alapítványi intézmény, két településnek pedig nincs is iskolája - ezekkel nem foglalkozik az összeállítás.
A szegedi kistérség 26 települése közül 15-nek kell döntenie iskolái sorsáról, a többi helyen korábban már egyházi kézbe adták ezeket. A 3000 feletti lélekszámú falvak és városok közül Szeged, Algyő, Ásotthalom, Bordány, Kistelek, Röszke és Üllés önkormányzata a működési költségek vállalásával továbbra is kapcsolatban marad az intézményekkel.
Deszk nem szívesen, de kénytelen átadni az államnak ezt a feladatot, mivel nem bírja el a költségvetése. Hasonló okokból hozott ilyen döntést Sándorfalva is. Mórahalom, Domaszék és Szatymaz szintén lemond erről a lehetőségről. A 3000 alatti lélekszámú települések közül egyedül Csengele tartja meg iskolája működtetését, Forráskút, Ruzsa és Zákányszék átadja.
Hódmezővásárhely és Mindszent vállalja iskolái működtetését, a kistérség két 3000 fő alatti lélekszámú települése, Székkutas és Mártély azonban lemond erről.
Csongrád az anyagi nehézségek miatt nem kívánja vállalni ezt a költséget. A kistérségben lévő települések mind 3000 fő alattiak, Csanyteleken és Felgyőn szintén az államé lesz az intézményfenntartás feladata.
A szentesi önkormányzatnál egyelőre úgy nyilatkoznak, nem kívánják működtetni iskolákat - mert nem látják még tisztán a költségvetési számokat. Elképzelhető, hogy ezt a döntést megváltoztatják. Hasonlóan döntöttek a közel 5000-es lélekszámú Szegváron is, ám a 3200 fős Nagymágocson a működtetés mellett áll a község vezetése. Árpádhalmon és Derekegyházon csak alsó tagozat működik. Sem itt, sem a szomszédos Fábiánsebestyénen sem élnek a működtetés lehetőségével.
A makói kistérség két városa, Makó és Csanádpalota már jelezte, hogy felmentést kér az iskolafenntartás alól. A háromezernél népesebb települések közül Apátfalva, Kiszombor és Földeák is ilyen kérelmet nyújtott be. A háromezernél alacsonyabb népességű települések, Maroslele és Pitvaros átadják az államnak iskoláik működtetését.
Klebelsberg Központban remélik, lesz pénz
Országosan eddig az érintett önkormányzatok fele jelezte, hogy állami fenntartásba adná iskoláit - ha már a szakmai irányítás így is az államé lesz. Hogy pontosan mekkora összegre lesz szükség az átvételhez, az attól függ, pontosan hány intézményt kell majd működtetni. A költségvetésért felelős nemzetgazdasági minisztérium átcsoportosításokat végez, és ha a tárcák feltérképezték, hány önkormányzat adja át az iskoláit működtetésre, akkor ennek arányában a költségeket is hozzárendelik a Klebelsberg-központ költségvetéséhez. Marekné Pintér Aranka, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megbízott elnöke úgy fogalmazott: bízik benne, hogy meglesz a szükséges összeg.
Forrás: delmagyar.hu