Új Alkotmány az önkormányzáshoz fűződő alapjog nélkül?
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége érthetetlenül és sajnálattal állapítja meg, hogy az új Alkotmány tervezetéből kimaradt a települések önkormányzáshoz fűződő alapjoga. A MÖSZ szerint ez sérti az Önkormányzati Charta alapjogait és nagyban csorbítja az önkormányzatok önállóságát, ezért a szövetség közleményben kéri fel a Parlamentben ülő önkormányzati politikusokat, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy a települések önkormányzáshoz alkotmányos alapjoga továbbiakban is fennmaradjon.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége közleménye A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) érthetetlenül és sajnálattal állapítja meg, hogy az Alkotmány tervezetből kimaradt a települések önkormányzáshoz fűződő alapjoga. A MÖSZ véleménye szerint minden településnek joga van az önkormányzáshoz, és ennek hiánya sérti a Magyarország által is aláírt Önkormányzati Charta alapjogait, mindemellett nagyban csorbítja az önkormányzatok önállóságát.
A tervezett Alaptörvény ilyen formában való elfogadása véglegesen megindítja az utat tanácsrendszerből ismert -és oly sokszor elutasított- települések összevonása irányába melynek következménye elsősorban a tradicionális értékeket is hordozó falvak felszámolása lehet.
A MÖSZ emlékezteti a Fidesz önkormányzati politikusait, hogy a kormányváltás előtt, az általuk szervezett Kossuth téri tüntetésen, többek között a magyar vidék bázisát képező falvakért és kis községekért álltak ki.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége felkéri a Parlamentben ülő polgármestereket és önkormányzati politikusokat, hogy a kormányváltást megelőzőekhez hasonlóan tegyenek meg mindent azért, hogy a települések önkormányzáshoz alkotmányos alapjoga továbbiakban is fennmaradjon.
Dr. Gémesi György
a MÖSZ elnöke