A biomassza a legfontosabb megújuló energiaforrás
"Vidékfejlesztés és bioenergetika" címmel rendeztek tanácskozást a gödöllői Mezőgazdasági Gépesítési Intézetében
„Vidékfejlesztés és bioenergetika" címmel rendeztek tanácskozást 2012. október 26-án, Gödöllőn, a Vidékfejlesztési Minisztérium Mezőgazdasági Gépesítési Intézetében. A rendezvény részeként átadták az intézet új pellet gyártó üzemét is. A tanácskozáson Czerván György, a VM államtitkára a bioenergetika ágazati jelentőségéről és a mezőgazdaság energia-termelésben betöltött szerepéről beszélt, míg Dr. Fábián Zsolt alpolgármester Gödöllő megújuló energia-stratégiáját ismertette.
Prof. Dr. Fenyvesi László, Czerván György és a Bánházi Gyula emlékéremmel kitüntetett Dr. Fábián Zsolt
A szilárd biomassza lesz előreláthatólag a legnagyobb arányban hasznosított megújuló energiaforrás Magyarországon - mondta Czerván György. Magyarország biomassza készlete 350-360 millió tonnára tehető, amiből 105-110 millió tonna elsődleges - növényi - biomassza évente újratermelődik, az energiaszektor azonban ennek mindössze három százalékát használja fel - hívta fel a figyelmet az államtitkár.
A megújuló energiák, és azon belül is a biomassza melletti kormányzati elköteleződést mutatja, hogy három jelentős stratégia is tartalmazza az ezzel kapcsolatos terveket: a Megújuló Energia - Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terve 2010-2020, a Nemzeti Energiastratégia 2030-ig, valamint a Nemzeti Vidékstratégia.
A 2030-ig szóló Nemzeti Energiastratégia a megújuló energiákon belül is kiemelt szerepet szán a biomasszának, a fenntartható energiaellátás érdekében a megújuló energia aránya a primerenergia-felhasználásban a mai 7 százalékról 2030-ig 20 százalék közelébe emelkedik. A megújuló energiaforrásokon belül prioritást kapnak a biogáz- és biomassza-erőművek, valamint a geotermikus energiahasznosítás formái.
Czerván György kiemelte: „a vidéki energiaellátás esetében a decentralizált, kisebb kapacitású, helyi nyersanyagbázisra épülő és helyi igényeket kiszolgáló, kis szállítási igényű biomassza-, illetve biogázerőművek megvalósítását tartjuk reálisan megvalósíthatónak és támogatandónak". Hozzátette: a programok megvalósításában a Mezőgazdasági Gépesítési Intézetnek kiemelt szerepe van.
Dr. Fábián Zsolt előadásában többek között szólt a távfűtés és a közvilágítás terén végrehajtott fejlesztésekről, amik jelentős energia megtakarításra adtak lehetőséget. Mint mondta, a korszerűsítések terén az önkormányzat igyekszik egyre nagyobb szerepet szánni a megújuló energiaforrásoknak. Példaként említette, a napenergia és a biogáz alkalmazást. Kiemelte a szennyvíztelepen működő rendszert, aminek segítségével ma a telep energiaszükségletének 50 százalékát a helyben előállított biogáz biztosítja.
Az alpolgármester fontosnak nevezte a jelenleg zajló termál projektet, ami a többek között azért is nagy jelentőségű, mert a tervek szerint a városi távhő rendszert erre állítanák majd át a jövőben. Ismertette az elmúlt évek városi fejlesztéseit, amelyek során nagy hangsúlyt kapott az energiahatékonyság.
A tanácskozáson Dr. Fábián Zsoltnak a város és az intézet közötti együttműködés terén kifejtett tevékenységét Bánházi Gyula emlékéremmel ismerték el.
A rendezvény részeként Czerván György államtitkár, Prof. Dr. Fenyvesi László, az intézet főigazgatója, és Dr. Fábián Zsolt alpolgármester közösen avatták fel az új pellet üzemet, majd ennek alkalmából emlékfát ültettek az épület előtt.
Az MGI új pelletüzeme, illetve -kazánja 100 százalékban támogatott, uniós forrásból megvalósuló beruházás keretében mintegy 160 millió forintból jött létre, a fejlesztéssel egy 400, illetve egy 500 kW-os kazán állt munkába, valamint egy óránként 500 kilogramm pelletet előállító gépsor. A beruházással az intézet fűtésének harmadát fedezik, mintegy 100 ezer köbméter földgáz kiváltásával.
Forrás: MTI - VM - godollo.hu