Kulturális örökségvédelem átszervezése a KÖH után
A kulturális és örökségvédelmi témában több rendkívül jelentős változás is történt a nyár folyamán, a legváratlanabb lépés azonban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal megszűntetése volt. Mi lesz ezután? Mennyire érinti a megszűnés a folyamatban lévő ügyeket? Megerősödnek-e a civil szervezetek? Egyebek között ezekre a kérdésekre keresik a választ október 18-án, Budapesten, a „2. Műemlékvédelmi konferencia az új szabályozás tükrében" című rendezvényen.
A tavalyi 2011. októberi CEP® Expo először szervezte meg „Műemlékvédelem és Energiahatékonyság" című szakmai konferenciáját, amelyet nagy érdeklődés kísért, így eldöntött tény volt, hogy az idei év épületenergetikai rendezvénye, a CEP® Expo, októberben ismét kiemelten foglalkozik a műemlékvédelmi téma változásaival, aktuális helyzetével.
A kulturális és örökségvédelmi témában több rendkívül jelentős változás is történt a nyár folyamán: az új Örökségvédelmi Törvény életbe lépése, új engedélyezési eljárás bevezetése, ennek hatására KÖH-elnök lemondás és új kinevezése nagymértékben felkavarta és véleményalkotásra késztette a szakmát és a téma iránt elkötelezetteket. A legváratlanabb lépés azonban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal megszűntetése volt.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt 2006-ban hozták létre, fő feladati között szerepel a műemlékvédelemmel, régészeti örökség védelmével illetve a műtárgyvédelemmel kapcsolatos építész-szakmai, közszolgálati - de az utóbbi években egyre inkább a hatósági és szakhatósági feladatok ellátása is.
Nagy vihart kavart a szakmában a 2012. július 1-én életbe lépett új kulturális örökségvédelmi törvény, amely új helyzetet teremtett a műemlékvédelem területén dolgozó szakemberek számára, egyszersmind az önkormányzatok szerepe és hatásköre felerősödött. Önálló építésügyi hatóságként - szakhatóságok bevonásával - maguk folytatják le az építésügyi hatósági eljárást és az engedélyezést.
Az új rendelet hatására a korábbi elnök, Dr. Tamási Judit lemondott, helyére Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere Cselovszki Zoltánt nevezte ki, akinek nevéhez kötődik egyébként a KÖH korábbi megalapítása. A régi/új vezető reményét fejezte ki aziránt, hogy az egyik legfontosabb háttérintézményt úgy fogja vezetni, hogy azzal a múzeumi és örökségvédelmi szakemberek, valamint a gazdasági élet szereplői is elégedettek lesznek.
Az új rendszer bevezetésétől számított bő két hónap elteltével azonban a kormány a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal teljes és azonnali - szeptember 15-i - megszűntetéséről döntött.
Mi lesz ezután? Mennyire érinti a megszűnés a folyamatban lévő ügyeket? Az átalakulás ideje alatt eleshetnek-e pályázati pénzektől a beruházók? Lehet-e örökségvédelmi szemléletű az új struktúra? Végleg eltűnnek a műemlékvédelemhez kapcsolódó szakmák? Megerősödnek-e a civil szervezetek? Van élet a KÖH után? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a szakma képviselőivel a 2012. október 18.-án megrendezésre kerülő „2. Műemlékvédelmi konferencia az új szabályozás tükrében - Élő műemlék felújítás fenntarthatósági szempontok mentén" című szakmai konferencián.
A konferencia első részében felkért neves szakemberek közreműködésével és a szaksajtó képviselőinek bevonásával Szakmai Dialógus jelleggel kifejezetten az új szabályozási rendszer kerül megvitatásra. A konferencia második részéven tervezők, építési szakértők fenntarthatósági szempontok mentén megvalósult projekteket mutatnak be.
A konferencia időpontja: 2012. október 18.
A konferencia helyszíne: Lurdy konferencia- és Rendezvényközpont, Lurdy terem (1097 Budapest, Könyves Kálmán krt. 12-14.)