A TÖOSZ elnöke nem félti az önkormányzatokat
Schmidt Jenő szerint nem fenyegeti az önállóság feladásának és a jelentős elbocsátásnak a veszélye az önkormányzati hivatalokat
A változások előkészítésének két esztendejét a változás két éve követi az önkormányzati rendszerben, két év alatt kell lebonyolítani akkora horderejű változást, amire normál esetben legalább kétszer-háromszor ennyi idő kellene - véli Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke, Tab fideszes polgármestere.
Hozzányúlt végre a kormányzat a közigazgatáshoz, Schmidt Jenő értékelése szerint most, a félidőnél ez a legnagyobb pozitívum, az meg majd - teszi hozzá - a gyakorlat során elválik, mi működik jól, s mi kevésbé.
- Úgy tovább nem mehet, ahogyan eddig - szögezi le a TÖOSZ-elnök. - 2010-re már „ki voltak véreztetve" az önkormányzatok, saját bevételeik majdnem száz százalékát a működésre kellett fordítaniuk, s akkor ott volt még az oktatás, az egészségügy, a szociális ágazat. 1100 milliárd forintnyi adóbevételt kapott a szféra az államtól, miközben 2500 milliárdot költött. Több mint egymilliárd forintot kellett tehát adóból beszedni. A vagyonukhoz képest még így sincsenek túlságosan eladósodva a helyhatóságok, 1100 milliárd forint az adósságuk úgy, hogy mint ismert, a megyei önkormányzatok tartozását az állam átvállalta.
A kormányzat célja a polgármester szerint jól tetten érhető abban, hogy a jövő évtől nem lehet működési hiányos költségvetést elfogadni. Azaz: „Nem azt kell megtervezniük, milyen célokat tűznek ki és ehhez mekkora forrásra van szükség, csak azt lehet eldönteni, hogy a rendelkezésre álló keretből mit lehet megcsinálni."
Igaz, a mai napig sem tudható pontosan, milyen feladatok maradnak az önkormányzatoknál és ezekre mennyi pénz áll majd a rendelkezésükre. Schmidt Jenő úgy látja, sokkal kevesebb feladatuk nem lesz, az tehát nem igaz, hogy az önkormányzatok „kiüresednének".
- Ami elkerül az önkormányzatoktól, nem kell sajnálni, mert eddig amúgy is az volt a szlogen, hogy íróasztal íróasztalt szül, vagyis minden feladat egy új íróasztal. Az iskolák is úgy mennek, hogy maradnak, a béren kívül minden más költség az önkormányzaté, ha vállalni tudja. Az alapfokú oktatás egyébként, akárki fizeti, így is, úgy is 7-800 milliárd forintba kerül évente.
A tabi polgármester amondó: sem az önállóság feladásától, sem a jelentős mértékű elbocsátástól nem kell tartani az önkormányzati hivatalokban, ez utóbbi legfeljebb néhány „túlméretezett" nagyot érinthet. - Az tény, hogy a most kezdődő változás tíz évre feladatot, teendőt ad a közigazgatásban - állapítja meg végül az önkormányzati érdekvédelmi szövetség elnöke.
Forrás: Somogyi Hírlap - Sonline.hu