Megújult elnökséggel folytatja a MÖSZ
Az önkormányzati választások jelentős változásokat hoztak a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnökségének soraiban is: két társelnök és három elnökségi tag távozott különböző okok miatt posztjáról, így a november 16-án, Gödöllőn megtartott tisztújító közgyűlést követően egy nagymértékben átalakult vezetés irányítja a szövetséget. A közel 400 tagot számláló MÖSZ elnökének ismételten megválasztott Dr. Gémesi György a közgyűlésen biztosította a tagságot arról, hogy ezentúl is mindent megtesz az önkormányzati érdekérvényesítés erősítése, illetve a szféra számára elengedhetetlen költségvetési források biztosítása érdekében.
A közgyűlés első felében Gémesi György – mint leköszönő elnök – ismertette az elmúlt négy esztendő során végzett munkát, s annak eredményeit. Beszámolójában kiemelten foglalkozott a Magyar Polgármesterek VIII. Világtalálkozójával, az Önkormányzati Szövetségek Konzultatív Tanácsának üléseivel, a Közép-Európai Önkormányzati és Területfejlesztési Szövetség megalakulásával, a Tiszaladányban és Kiskutas megrendezett kistelepülési konferenciákkal, a MÖSZ megyei részközgyűlései alkalmával szerzett tapasztalatokról, a szövetség szakértői tevékenységével, valamint a nemzetközi kapcsolatokkal.
Hangsúlyozta, hogy az önkormányzati érdekérvényesítés ereje nem az érdekszövetségek számának, hanem azok hatékony és összehangolt működésének a függvénye. Helyi szinten egyébként sem a politikai hovatartozás az elsődleges szempont, hiszen az önkormányzatok 80-90 százalékának azonosak az érdekei. A KÖEF tevékenységének szünetelése óta akadozik a kormány és az önkormányzatok közötti párbeszéd, a szövetségek együttműködése azonban tökéletes, amit az Önkormányzati Szövetségek Konzultatív Tanácsának ülései is jól példáznak.
Az érdekérvényesítés erősítése mellett Gémesi György a legfontosabbnak az állam és az önkormányzatok közötti feladat- és forrásmegosztás kérdésének megoldását nevezte, ami különösen a közoktatás és az egészségügy területén teremtett mára aggasztó helyzetet. Mindemellett lényegesnek tartotta az is, hogy a 2011. évi költségvetésben plusz 40 milliárd forint kerüljön visszapótlásra az önkormányzati szféra számára.
Az elnöki beszámoló után főtitkára, Dr. Fábián Zsolt vette át a szót, s megkezdődött a tisztújítás, ahol – kihívó és ellenszavazat nélkül – a következő négy évre is Gémesi Györgyöt választotta a tagság a MÖSZ elnökének. A társelnöki posztot Ribányi József, Tamási polgármestere tölti be. Az elnökség tagjai sorába Kiss Csabát, Eperjes polgármesterét, Olajos Mihályt, Szentpéterszeg polgármesterét, Ónody Miklóst, Ráckeresztúr polgármesterét, Dr. Páva Zsoltot, Pécs polgármesterét, Dr. Prozlik Lászlót, Gádoros polgármesterét, Ribányi Józsefet, Tamási polgármesterét, Szabolcs Attilát, Budafok-Tétény polgármesterét, valamint Dr. Szakács Imrét, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat elnökét voksolták az egybegyűltek. A Felügyelő Bizottságot ezentúl Boldog István, Kétpó polgármestere, Halász Gábor, Kiskutas polgármestere, valamint Tilhof István, Mátyásdomb polgármestere alkotja.
A szavazás után Gémesi György elismerő oklevelekkel köszönte meg a szövetség korábbi két társelnöke, Dr. Fazekas Sándor és Borbély István munkáját, valamint Dr. Gegesy Ferenc, Győri Péter és Szeifert Ferenc volt elnökségi tagok tevékenységét. Ezt követően ismertette a terveit a hallgatósággal, melyek közül a MÖSZ eddigi szellemiségének megőrzése, a megyei részközgyűlések folytatása, a bizottsági munka aktívabbá tétele, az önkormányzati érdekérvényesítés erősítése, illetve a szféra pénzügyi mozgásterének szűkülése ellen folytatott küzdelem emelhető ki.
Dr. Juracsek Tibor