Rendeződik a kisbéri lovarda és élményfürdő sorsa
Az MNV Zrt. 30 évre szóló vagyonkezelési szerződést kötött a Komárom-Esztergom megyei kisváros önkormányzatával
Rendeződik a kisbéri lovarda és monarchia-fürdő sorsa, miután a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) 30 évre szóló vagyonkezelési szerződést kötött Kisbér önkormányzatával. A vagyonkezelő MTI-hez eljuttatott szerdai közleményében kiemeli, hogy a szerződés alapján az önkormányzat 2014. május 31-ig összesen 12 millió forintos értékben hajt végre felújítási és értéknövelő beruházásokat az ingatlanokon.Az állami tulajdonban lévő kisbéri, volt Magyar Királyi Lovarda nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő műemlék együttes - emlékeztet a vagyonkezelő. Az MNV reményei szerint az önkormányzattal sikeresen megkötött vagyonkezelési szerződéssel hosszú távon, és megnyugtató módon rendeződik a kisbéri, volt Magyar Királyi Lovarda és Monarchia-fürdő sorsa.
Az MNV felidézi, hogy jogelődje, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság 2003-2004-ben egy PHARE projekt keretében Kisbér Város Önkormányzatával közösen sikeresen pályázott a volt lovarda rehabilitációjára, így belül teljesen felújították Közép-Európa legnagyobb fedett lovardáját, valamint megtörtént a két kiegészítő istálló épület lovardával párhuzamos épületszárnyainak teljes műemléki rehabilitációja.
A két és fél hektár területű ingatlan együttes része az állam által több százmillió forintból megépített, közel 900 négyzetméteres élményfürdő, a jelenleg megnyitásra váró Monarchia-fürdő - írja az MNV, hozzátéve, hogy az önkormányzattal egyeztetve igyekeztek olyan hosszú távú megoldást találni, amelynek alapja az egységes műemléki környezet fenntartása, és az épületkomplexum piaci igényeket ellátó megfelelő hasznosítása.
A világhírű ménes intézetet az állam 1830-ban alapította Kisbéren. Az 1860-as években a kastéllyal szemben megépítették a hatalmas romantikus lovardát. A háború után még működött a Kisbér Állami Ménesbirtok, amelyet Bábolnára költöztettek, majd az 1960-as évek elején a kiürült ingatlant a Kisbéri Állami Gazdaság kezelésébe adták, ahol irodai és ipari tevékenységet folytattak - olvasható a közleményben.
Az állami gazdaság felszámolása után - mint kiemelt műemlékingatlant - vette át vagyonkezelésbe az MNV Zrt. jogelődje, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság.
A lótenyésztés emlékét őrző ménesbirtokot olyan épületegyüttesek alkotják, mint a Batthyány kastély, a Királyi Lovarda valamint az ehhez tartozó istállórendszer és a tisztikaszinó.
Forrás: MTI