Veszélyben vannak a 10-30 ezer lelkes kisvárosok
A TÖOSZ elnöke szerint a bajban lévő települések összlakossága megközelíti a fővárosét
A közepes méretű települések és a kisvárosok járhatnak legrosszabbul az önkormányzatok átalakuló finanszírozásával - vélik egyre több városban. Legutóbb a tízezres Heves jutott csődbe, és valószínűleg nem ez lesz az utolsó ilyen eset. A kormány sok terhet levesz a kistelepülések válláról, ám ezek közül számos feladatot átterhel a környező városokra. Viszont ezek az önkormányzatok sem állnak jól anyagilag - vázolta a helyzetet a Világgazdaság kérdésére az egyik érintett város vezetője.
Arról nehéz becslést adni, hogy hány önkormányzat lehet igazán közel a csődveszélyhez, sokatmondó mindenesetre, hogy egy múlt heti nyilatkozatában
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke arról beszélt: akár ötven kisebb város is bajban lehet. Olyan települések ezek, amelyek országos szinten nem nagyok, ám helyben fontosabb körzetközpontnak számítanak - és nem mellesleg, együttvéve majdnem akkora az összlakosságuk, mint Budapesté.
Az ilyen, leggyakrabban 10-30 ezer lakosú városok feladata az új rendszer szerint biztosítani több téren a környező falvak ellátását is, ám ehhez kevesebbel járulnak hozzá a legkisebb települések. A megyei jogú városok pedig más nagyságrendet jelentenek. Ahogy az egyik kisvárosnál fogalmaztak: a megyei jogúak jóval nagyobb anyagi mozgástérrel bírnak, hiába nagyobb számszerűen az eladósodottságuk. Az intézményeiknél, amelyeket a kisebb városokban is fenn kell tartani, jobban tudják érvényesíteni a mérethatékonyságot, és politikai lobbierejük is nagyobb.
Arról, hogy a 2013-tól létrejövő járások feladatköre pontosan mi lesz, részletes szabályozás még nem készült, de a mostani tervek szerint anyagilag nem rontaná a kisebb városok helyzetét, hogy járásközpontokká válnak. Így ugyan még többször kell a környező falvak lakóinak oda utazni az ügyintézéshez, ám a megnövekvő anyagi terhet az állami közigazgatás keretéből állnák, a városoknak sok közük ehhez várhatóan nem lesz. Teher így is marad rajtuk: az új konvergencia program szerint százmilliárddal is kevesebbet kaphat az önkormányzati rendszer jövőre. Annak eddig nincs jele, hogy a megszorításokat úgy osztanák el, hogy csökkenjen a kisvárosok hátránya.
Forrás: Világgazdaság