Idén harmadszor rendeznek Napkorona Bajnokságot
A KEOP és KMOP pályázatoknak köszönhetően sok önkormányzati napenergiás rendszer valósul meg
Harmadik évéhez érkezett a nemzetközi RES Champions League, a Megújuló Erőforrások Bajnoki Ligájának magyar fordulója, a Napkorona Bajnokság. Idén közel 200 magyar település vesz részt a versenyben, ahol az az önkormányzat lehet a bajnok, amelynek a területén a lakosságszámhoz viszonyított legmagasabb arányban használják a napenergiát. Hamarosan kiderül, melyik a legnaposabb magyar település, közeleg ugyanis a Napkorona Bajnokság idei eredményhirdetése.
A Napkorona Bajnokság eddigi sikerét jól példázza, hogy egyre több nyertes használja a díjjal járó „Napkorona Bajnok" településtáblát, illetve a sajtóban is évről évre több tucatnyi cikk jelenik meg a kezdeményezésről. Martfű például sok szempontból profitált a bajnokságból és a tavalyi évben elnyert különdíjból - fogalmazta meg tapasztalatait Dr. Kiss Edit, a város polgármestere. Többek között megerősítést nyertek abban, hogy érdemes további lépéseket tenni az energetikai függetlenség felé.
Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere - aki tavaly Prágában ezüstérmet vehetett át a nemzetközi díjkiosztón - arról számolt be, hogy az önkormányzat szemléletformáló tevékenységének köszönhetően a falu lakói is érdeklődni kezdtek a megújuló energiaforrások hasznosítása iránt. Az önkormányzat is támogatja a lakosság törekvéseit, a nemrég lezárult ZBR-NAP pályázói számára például pályázatíró szolgáltatást biztosítottak.
Az Energiaklub frissen megjelent napenergia-piacelemzése azt mutatja, hogy az önkormányzatok egyre fontosabb szerepet játszanak a napenergia-piac vevőcsoportjai között. A KEOP és KMOP pályázati kiírásoknak köszönhetően számos önkormányzati napenergiás rendszer valósul meg. A Napkorona Bajnokság 2012-es fordulójának helyezettjei között is több olyan települést található, amely az említett pályázatoknak köszönhetően telepített napkollektorokat vagy napelemeket közintézményein.
A verseny nemzetközi fordulójában azok a települések indulnak eséllyel, amelyek nem csupán a napenergia, hanem más megújuló energiaforrás hasznosításában is jeleskednek, valamint érzékelhető a városvezetés elhivatottsága a fenntartható energiagazdálkodás irányába. Az idei évben a négy települési kategóriában Bóly, Szarvas, Tata és Miskolc méretheti meg magát a nemzetközi döntőbe bejutó német, francia, cseh és olasz településekkel.
Forrás: Energiaklub