Kik a jövő évi költségvetés nyertesei és vesztesei?
Az önkormányzatok 400 milliárd forinttal kevesebb költségvetési támogatásban részesülnek
Az állami intézmények jövő évi költségvetésében nem mindenhol tetten érhető tetten a spórolás. A 2013-as költségvetés tervezete alapján az Országgyűlés kiadásai például az idei 21-ről 34,5 milliárd forintra nőnek, igaz, a jövő évi büdzsében már szerepel az Országgyűlési Őrség, amely több mint két milliárd forintos támogatást kap, és 10 milliárd forintot elkülönítenek a Kossuth tér rekonstrukciójára is. A Köztársasági Elnöki Hivatal támogatása fél milliárd forinttal az ideinek csaknem másfélszeresére nő. A miniszterelnökség várható kiadása az idei 3,8 milliárdról a fejezeti kezelésű előirányzatokkal együtt nagyjából 9,5 milliárd forintra nő. Szintén nő a Közigazgatási és Igazságügyi-, a Honvédelmi- és a Belügyminisztérium kerete. Valamivel azonban csökken a Vidékfejlesztési-, a Nemzetgazdasági-, a Nemzeti Fejlesztési- és a Külügyminisztérium költségvetése.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának és háttérintézményeinek fejezetében a kiadási végösszeg több mint ezermilliárd forinttal magasabb az ideinél, 2723 milliárd forint, hiszen az átalakulással, több területtel is bővült a tárca, és ide kerültek az önkormányzatoktól átvett intézmények is. Ha viszont az egyes területek forrásait hasonlítjuk össze, már egyáltalán nem mondható a minisztérium a költségvetés nyertesének.
Ennek megfelelően az önkormányzatok idei keretük több mint egyharmadát elveszik - mondta Csiki Gergely, a Portfolio.hu elemzője.
Jövőre az önkormányzatok 400 milliárd forinttal kevesebb költségvetési támogatásban részesülnek, az ilyen típusú forrásaiknak közel a felét elvonja tőlük a központi költségvetés.
Nő viszont az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék, a Bíróságok és az Ügyészség, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Magyar Tudományos Akadémia, továbbá a Magyar Művészeti Akadémia költségvetése. Ez utóbbinak másfél milliárd forinttal, összesen két és fél milliárd forintra nő a jövő évi kerete.
Rosszul jár viszont a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, az ombudsmani hivatal és a Központi Statisztikai Hivatal, amelynek csaknem három milliárd forinttal csökken a tervezett kiadása.
A pártok és pártalapítványok ugyan akkora támogatással szerepelnek a jövő évi büdzsében, mint az ideiben.
Forrás: InfoRádió