„A szembesülés időszaka következik 2013-ban”
A költségvetéssel önkormányzati szinteken is baj van. Alapos, átgondolt tervezéssel, terheléssel, adópolitikával, közös összefogással kell túljutnunk a nehéz időszakon - mondta Szmetana György szakértő, aki június 19-én volt a Rádió Orient The Show Must Go On című műsorának vendége.A költségvetésnek nem lenne szabad időszakos problémának lennie - fejti ki az adózási és gazdálkodási ügyek szakértője. Minden év január elsejétől az év utolsó napjáig beszélni és gondolkodni kell róla, hiszen mindennapi aktualitás. A sajtó fel-felkapja ugyan a témát, de a sajtó történeteket keres: az önkormányzatoknak a Magyar Közlönyből kell tájékozódnia.
A közvélekedés szerint a lakosság nehezen terhelhető tovább, meg kell keresni az egyéb bevételi forrásokat. Ez azonban összetett probléma. Rengeteg olyan „potyautas" állampolgár van, aki nem képez adóképes jövedelmet, tehát mindenek előtt a munkabérbeállás arányain kell javítani. A települések pedig az eddig adópolitikájukban védték a helyi lakosokat, főként a vállalkozásokat és üdülőket terhelték, így minden adóztatási kísérlet komoly ellenállást válthat ki a helyi polgárokból - emelte ki a múlt problémáiból Szmetana György.
A jövedelmi olló csökkent, a lakosság kezdi felélni a tartalékait, korlátozottan terhelhető. Azonban kényszerhelyzet van, az önkormányzatoknak szükségük van a bevételre az alapvető infrastruktúra fenntartásához is. Előbb vagy utóbb akaratlanul a helyi adók felé fognak fordulni az önkormányzatok, a kérdés inkább az, szakértő módon, megfelelő és a lakosság számára is elfogadható adópolitika kialakításával teszik-e majd ezt - tette fel a kérdést a szakértő.
Magyarország a végletek országa, fejtette ki Szmetana György, a krízismenedzselés sem önkormányzati, sem vállalati szinten nem működik. A rendszerváltás után tetemes vagyont kaptak az önkormányzatok, nagyságáról azóta sincs pontos kép. Túlzott szabadosság jellemezte az önkormányzati rendszert. A meghirdetett pályázatokra az önkormányzatok mindig jelentkeztek, hogy pénzhez jussanak, akár volt realitása a terveknek, akár nem: így épültek a legkisebb falvakban is sportcsarnokok, amiket később lehetetlen volt fenntartani. Sokszor hazudták az önrészt, vagy azt is hitelből fedezték, számolatlanul szórták a pénzt, egy bizonyos életszínvonal (látszatának) fenntartása érdekében.
Nem a vagyonfeléléssel, takarékok elpazarlásával, kiárusítással kellett volna kezdeni a válságmenedzselést. A kötvénykibocsátás például a jelenlegi gazdasági helyzetben életveszélyes, évtizedekre megköti az önkormányzatok kezét. Az önkormányzatiság új fokozathoz érkezett, az adósságrendezés, „felnőtté válás", szembesülés időszaka következik 2013-ban - mondta Szmetana György szakértő.
Forrás: OrientPress Hírügynökség