Vita a választási részvétel kötelezővé tételéről?
A szocialisták támogatnák a Belgiumban, Luxemburgban és Ausztráliában működő gyakorlat hazai bevezetését
Az MSZP azt javasolja, kezdődjön társadalmi és szakmai vita arról, hogy kötelezővé tegyék a szavazásra jogosult állampolgároknak a részvételt a parlamenti, az önkormányzati és az európai parlamenti választásokon. A kezdeményezésről Molnár Zsolt országgyűlési képviselő számolt be a szocialisták június 13-i elnökségi ülése után, kiemelve, hogy a kötelező választási részvétel előírása növeli a kormányok legitimációját, a demokráciába vetett hitet és a választói tudatosságot.
Molnár Zsolt elmondta, hogy javaslatukat választási szakértőkkel, civil szervezetekkel és a választási eljárási törvényről szóló egyeztetéseken a parlamenti pártokkal is megvitatnák. Hangsúlyozta, hogy csupán a részvételt írnák elő, a pártválasztást nem, így senkinek a lelkiismereti szabadsága nem sérülne, érvénytelenül is lehetne szavazni.
A választásoktól való távolmaradást nem sújtanák pénzbírsággal, ösztönzők bevezetését viszont elképzelhetőnek tartják - mondta, hozzáfűzve, hogy ezek körét is a társadalmi vitában határoznák meg. Lehetséges példaként a kismértékű adójóváírást, adókedvezményt említette az MTI kérdésére.
Az MSZP budapesti elnöke javaslatukat az előzetes regisztráció bevezetésével állította szembe, mondván, hogy a korábban a választási rendszert már a saját érdekeinek megfelelően átalakító Fidesz újabb ötlete a demokrácia leépítését célozza és cenzus bevezetéseként értelmezhető.
A választási részvételt több államban, így például Belgiumban, Luxemburgban és Ausztráliában is kötelezően előírják, és így tettek korábban Görögországban is - hozta példaként Molnár Zsolt az MTI érdeklődésére. A szankciórendszer viszont eltérő: van, ahol közérdekű munkát, máshol jelképes vagy - például Cipruson - nagyobb pénzbüntetést szabnak ki.
Javaslatuk melletti érvként említette az MSZP-s politikus a legutóbbi parlamenti választást is, amikor a Fidesz-KDNP a nyolcmillió választásra jogosult közül 2,7 millió szavazatát begyűjtve jutott kétharmados többséghez.
Forrás: MTI