Önerő híján elúszhatnak a már nyertes pályázatok is
Hiába nyertek támogatást egyes megyei beruházások: ahol nincs meg a saját forrás, megbénul a fejlesztés, mert bankkölcsönhöz jutni nagyon nehéz. A forráshiányos önkormányzatok képtelenek előteremteni az önerőt és az áfát. 5000 milliárd forint uniós támogatás várja még, hogy az ország számára 2013-ig rendelkezésre álló 8209 milliárdos keretből lehívják a pályázatok nyertesei - mondta egy rádióinterjúban Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke.
A mostani árfolyammal számolva a szerződésekkel lekötött összeg ugyan meghaladja az 5300 milliárd forintot, de eddig mindössze valamivel több, mint 2614 milliárd forintot fizettek ki. A késlekedő projektek között jelentős arányban vannak azok, amelyek nem vagy nehezen teremtik elő a vállalt önerőt. Az NFÜ sajtóosztálya azt a tájékoztatást adta, hogy nem tartják nyilván, milyen beruházások támogatása ragadt bent Csongrád megyében az önerő hiánya miatt.
Az NFÜ adatai szerint: a Nemzeti Fejlesztési Terv pályázataira megyénkből 1079 projekt nyert 26,5 milliárd támogatást, ebből 25 milliárdot kaptak meg. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv 2330 megyei pályázataira 230 milliárd megítélt támogatásból 108,5 milliárdot fizettek ki. Az Új Széchenyi-tervből 644 megyei projekt nyert 41,5 milliárd támogatást, ebből 2,3 milliárdot folyósítottak a részükre.
A nagy magánberuházások építkezéseit az bénította meg, hogy hiába nyertek az önerejük mellé támogatást, hiányzik a pénzügyi konstrukció harmadik lába: a bankhitel. A gazdasági válság és bankadó miatt a pénzintézetek nem adnak kölcsönt - vagy csak nagyon nehezen. Így állt le a szegedi Kass Szálló több mint 2 milliárdos helyreállítása, amihez a Régi Hungária Kft. 600 millió forint támogatást nyert. A Royal Szálló 1,5 milliárdos újjáépítéséhez ugyancsak a bankhitel hibádzott; hiába kötötte meg a tulajdonos Eurasia Kft. az 500 milliós támogatási szerződést.
Szintén kútba esett az algyői Borbála fürdő mellé tervezett négycsillagos szálloda közel 1,2 milliárdos beruházása, amelyhez 450 millió forint uniós támogatást kapott a helyi Dél-Alföld Consulting Tanácsadó és Szolgáltató Kft. Elúszott a Gyöngye Kft. 860 milliós beruházása, amiből a Tisza Gyöngyét akarta átalakítani háromcsillagos szálláshellyé. Visszaadták a 363,7 milliós támogatást, mert a 200 millió önerő mellé nem tudták megszerezni a bank 300 millióját. Csúszik ugyan a bankhitele a József Attila sugárút 53. szám alatti Lupus hotelnek; a J. A. Apartmanház Kft. egyelőre mégsem mond le az 1,4 milliárdos beruházáshoz nyert 422 millió támogatásról.
Önkormányzati fejlesztések is elmaradnak a pénzhiány miatt. Öttömös 100 millió forintos egyedi szennyvízkezelője tavasszal hiúsult meg, a 130 milliós költségvetésű falu nem bírt a 10 milliós önerővel és az áfával, illetve nem tudta megelőlegezni a támogatást. Pusztamérges a vendégszállásokra nyert 9-10 milliós támogatását adta vissza - nincs rá pénze.
Jön a projektdoktor
A projektmenedzselési gyakorlattal nem rendelkező kedvezményezetteket az NFÜ úgynevezett projektdoktorokkal segíti nemsokára; a szakemberek, cégek feladata tanácsadás lesz, amivel az adminisztratív, kifizetési és menedzsment problémákkal küzdő beruházásokat segítik.
Forrás: Délmagyarország