Pécsett összegyűjtötték, mivel árthatunk másoknak
Egyetlen dokumentumban, a tiltott, közösségellenes magatartásokról szóló rendeletben gyűjtötte össze az önkormányzat a korábban szabálysértési bírsággal sújtott tevékenységeket. Könnyebb dolguk lesz így a közterület-felügyelőknek Pécsett, hiszen nem kell egyidejűleg több jogszabályt figyelembe venniük a bírságok megítélésekor és kiszabásakor, mindössze ezt az összefoglaló dokumentumot.Egy, április 15-én hatályba lépett törvény szerint az önkormányzatok kötelesek hatályon kívül helyezni eddigi szabálysértési rendelkezéseiket, mivel ettől az időponttól fogva kizárólag a törvény által büntetni rendelt, társadalomra veszélyes tevékenység vagy mulasztás minősülhet szabálysértésnek. A joghézag miatt az önkormányzat a mostani rendeletben meghatározott tiltott, kirívóan közösségellenes magatartásokat, s ezek elkövetőjével szemben közigazgatási pénzbírság kiszabását rendelte el.
A rendeletben ugyanúgy szerepelnek tehát a behajtási övezetekre vonatkozó tilalmak, mint az utcai szeszesital-fogyasztás, a erőszakos koldulást, a galambetetés, a kutyák póráz nélkül sétáltatásának, szemetelésnek, a vasárnapi fűnyírásnak vagy az éjszakai alkoholárusításnak a tilalma.
Páva Zsolt polgármester a május 31-én rendezett közgyűlésen elmondta: a város a korábban szabálysértési bírsággal sújtott tevékenységeket sorolta az új rendeletbe, tehát sok újdonságról nincsen szó a dokumentumot illetően. Annyi könnyebbség azonban van, hogy a közterület-felügyelőknek a rendelettel könnyebb dolguk lesz, hiszen nem kell egyidejűleg több jogszabályt figyelembe venniük a bírságok megítélésekor és kiszabásakor, mindössze ezt az összefoglaló dokumentumot.
Új elem lesz a tiltott tevékenységek között, hogy „aki a vízszolgáltatót megakadályozza abban, hogy a mérőóra állapotát és a felhasználó vételezését ellenőrizze, valamint a vízmérőórát leolvassa, továbbá a vízszolgáltatót meggátolja abban, hogy tartozás esetén a vízszolgáltatást felfüggessze, tiltott, közösségellenes magatartást valósít meg".
Minderre a szabályra azért van szükség, mert más közüzemi szolgáltatóknál, így a távhő-, gáz-, és villanyszolgáltatónál az ágazati törvényekben lehetőség van arra, hogy a felhasználási hely vonatkozásában a hatóság kikényszerítse az ellenőrzést vagy függessze fel a szolgáltatást. A vízszolgáltatás kapcsán azonban erre nincsen magasabb szintű szabály. A Tettye Forrásház Zrt. tapasztalatai alapján gyakoriak viszont a visszaélésszerű magatartások a tekintetben, emiatt pedig elmaradások keletkeznek, s a rendesen fizetők isszák a kihágások levét.
Forrás: PécsMa.hu