Szolnokot választották a legélhetőbb hazai városnak
Zalaegerszeg, Debrecen, Kecskemét, Szeged és Győr is felkerült a TOP 10-es listára
Idén Szolnok lett a legélhetőbb magyar város - jelentette be Takács Júlia, a CSR Hungary ügyvezetője, a díj alapítója május 29-én, Budapesten. A további dobogós helyeket Zalaegerszeg és Debrecen szerezte meg azon az idén első alkalommal összeállított listán, amely a 143, tízezer főnél népesebb magyar települést állítja sorrendbe fenntartható fejlődésük alapján. A világvárosnak tekinthető Budapestet kihagyták a listából, élhetőségét később, más szempontok alapján elemzik majd.
Takács Júlia kiemelte: az országot járva jelentős különbségeket lehet látni a magyar városok között, míg egyes városok nagyon sokat fejlődtek, más településeken az elmúlt húsz évben szinte semmi változás sem történt. Ezért úgy gondolták, hogy a települések fejlődésének ösztönzésére bemutatják, hogy vannak pozitív példák, és összeállítják a követendő példának tekinthető városok TOP 10-es listáját.
A legélhetőbb városok listája két nagy kategóriában - a környezeti és a társadalmi fenntarthatóság szempontjából - kapott pontok alapján állt össze. Takács Júlia elmondta: a vizsgálat szakmai felügyelőtestületét többek között az oktatás, a kultúra, a környezetvédelem és az energiahatékonyság területeinek szakértői alkották, úgy mint Kovács Balázs, a gödöllői Művészetek Házának ügyvezető igazgatója, Hatvani Szabolcs, a fenntartható fejlődés bizottságának munkatársa, illetve Karászi Zoltán, a TÜV Rheinland Intercert Kft. ügyvezető igazgatója.
A győztes város, Szolnok a TÜV Rheinland-tól a legélhetőbb magyar város címről hivatalos tanúsítványt kap. Ezzel együtt Szolnok modelljét nyilvánosságra is hozzák, hogy a többi település ezek alapján követhesse példáját - mondta az igazgató.
Takács Júlia megjegyezte: mivel céljuk elsősorban az ösztönzés, ezért most még csak a legjobb tíz város nevét ismertetik. A listán a második Zalaegerszeg, a harmadik Debrecen lett. Ezek mellett Kecskemét, Szeged, Győr, Nyíregyháza, Békéscsaba, Kaposvár és Veszprém került be a legjobb tíz közé.
Karászi Zoltán elmondta: az élhetőség biztosításának szándékát a városok többségében tapasztalták, ennek feltételei viszont sokszor hiányoztak. Szolnokon viszont azt tapasztalták, hogy minden olyan megfelelőségi paraméter dokumentumokkal, adatokkal volt alátámasztva, követhető tervekkel és folyamatban lévő programokkal találkoztak.
A sajtótájékoztatón Szolnok alpolgármestere, Kállai Mária elmondta: városukban hosszú távú városfejlesztési stratégiát dolgoztak ki, melyben egyaránt szerepet kapott az energiahatékonyság, a környezetvédelem, valamint a humánterületek fejlesztése is. Ezek a fejlesztések összeértek, eredményüket a mostani díj mellett korábbi elismerések is bizonyították. A közelmúltban Szolnok elnyerte többek között a hozzáférhető magyar város, valamint a családbarát önkormányzat díját is - hangsúlyozta az alpolgármester.
Kovács Balázs, a gödöllői Művészetek Házának ügyvezető igazgatója lapunk kérdésére elmondta: a felmérés a Központi Statisztikai Hivatal, illetve a vizsgált települések által megadott adatok és egy - nemrégiben Olaszországban és Ausztriában is felhasznált - nemzetközi indikátorrendszer segítségével készült, számítógépes úton. A szakmai felügyelő testület feladata annak ellenőrzése volt, hogy az indikátorrendszer mennyire alkalmazható hazai viszonyok között. Miután ez az első ilyen felmérés, később valószínűleg újabb szempontok is felmerülhetnek, amelyeket be lehet majd építeni a következő „élhetőségi lista" összeállításánál.
Forrás: MP-MTI