Az OTP és a Raiffeisen vezet az önkormányzatoknál
A Világgazdaság szerint a két bank vezeti a megyei jogú városok több mint kétharmadának számláját
Közbeszerzési eljárás nélkül kötött számlavezetői szerződést a megyei jogú városok jelentős része. Több településen még a törvény hatályba lépése előtt kötöttek határozatlan idejű megállapodást - jellemzően az OTP-vel -, máshol arra hivatkozva mellőzték a közbeszerzést, hogy a becsült érték nem éri el a törvény szerinti határt - írja május 11-i számában a Világgazdaság.
A lap szerint az OTP és a Raiffeisen vezeti a megyei jogú városok több mint kétharmadának számláját. Az önkormányzati számlavezetés alapesetben a közbeszerzési törvény (Kbt.) hatálya alá tartozik, de a szerződések jó részét nem így kötötték meg.
Az önkormányzatok gyakran arra hivatkozva mellőzik a közbeszerzést, hogy a szolgáltatás becsült értéke nem éri el a közbeszerzési értékhatárt. A becsült érték fogalma ugyanakkor a számlavezetések esetében is meglehetősen rugalmasan kezelhető.
Banki szolgáltatások esetében ezt a díjak, a jutalékok, a kamat és a díjazás egyéb módjai alapján kell meghatározni. Ahhoz, hogy a becslés megalapozott legyen, a közbeszerzés előkészítő szakaszában célszerű egy piackutatást elvégezni - néhány ajánlatot kérni -, de ez nem minden esetben történt meg - írja a lap.
Amennyiben a becsült érték nem éri el a közbeszerzési értékhatárt, az adott önkormányzatnál érvényes beszerzési szabályzat alapján kell eljárni.
A pénzügyi szolgáltatások speciális jellegét a törvény is elismeri: mivel a szerződéses feltételek nem határozhatóak meg pontosan, lehetőség nyílik hirdetménnyel induló tárgyalásos eljárás alkalmazására is.
Klasszikus közbeszerzési eljárásra is van példa, ilyenkor a számlavezetésről kötött szerződést nyilvánosságra kell hozni - ismerteti a Világgazdaság.
Forrás: Világgazdaság - MTI