Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. december 27.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Túlvállalták magukat a városok az EU-pályázatokkal
A „presztízs beruházások” sok települést eladósítottak – állapítja meg az ÁSZ elnöke a városi önkormányzatok ellenőrzése kapcsán
Kedvezőtlen hatással volt az európai uniós pályázatok miatti beruházási kedv az önkormányzatok pénzügyi helyzetére, olyan kötelezettségeket is vállaltak, amelyeknél nem biztosított a visszafizetés fedezete - közölte a városi önkormányzatok ellenőrzése kapcsán Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Az ÁSZ honlapján közzétett interjúban Domokos László elmondta: a fejlesztési döntések során a gazdaságossági és működési szempontok gyakran háttérbe szorultak.

Az önkormányzatok azt fejlesztették, amire pályázni lehetett, illetve ahol nagyobb támogatást lehetett elérni, és nem azt, ami feladataikból adódott volna, vagy amit gazdaságosan működtetni lehetett volna. Így sokszor soha meg nem térülő, „presztízs beruházásokat" finanszíroztak.

Az ÁSZ elnöke az önkormányzatok pénzügyi helyzetével kapcsolatban kitért arra: 2007 és 2010 között a helyzet egyértelműen romlott, a pénzügyi kockázatok nőttek. Valamennyi típusú önkormányzatot érintette a költségvetési források szűkülése, a középszinten működőknél pedig az illetékbevételek csökkenése is rontott a pénzügyi helyzeten. 2007 és 2010 között a megyei önkormányzatok bevételei abszolút értelemben 16,9 százalékkal csökkentek. A főváros, a megyei jogú városok és városok együttes bevételének 6,1 százalékos növekedése reálértéken szintén csökkenést jelentett.

Az önkormányzatoknál, főleg a megyéknél és a megyei jogú városoknál jellemzővé vált a devizában történő eladósodás, a deviza alapú kötvénykibocsátás. Domokos László hangsúlyozta: a jelenlegi problémák nem erre vezethetők vissza, a devizaadósság később jelent majd várhatóan komoly gondot. A kötvény- és hiteltartozások 85 százaléka a 2014-től kezdődő időszakot terheli.

Mivel a visszafizetéshez szükséges tartalékok képzéséről az önkormányzatok nagy része nem gondoskodott, így várhatóan nőni fog a nehéz pénzügyi helyzetbe kerülő önkormányzatok száma. Kisebb részben az önkormányzatok pénzügyeit még hosszú távon is veszélyeztetik a PPP, illetve lízingtípusú finanszírozással megvalósult beruházások.

Az ÁSZ elnöke szerint a valós pénzügyi helyzet megítéléséhez elengedhetetlen az önkormányzati társaságok pénzügyeinek figyelembe vétele. Fokozódó ütemben nőnek az önkormányzati vállalatok adósságai, amelyek jelenleg az önkormányzati kimutatásokban nem is láthatóak. A számvevőszék előzetes felmérései alapján már 300 milliárd forint adósság halmozódott fel. Ezekért a tartozásokért a tulajdonost helytállási kötelezettség terheli, ami pénzügyi és konszolidációs kockázatot hordoz.

Domokos László utalt arra, Budapest esete is mutatja, milyen fontos az önkormányzatok és cégeik együttes kezelése. Az ÁSZ ellenőrzése ugyanis alapvetően rendben találta a fővárosi önkormányzat pénzügyeit, miközben a BKV mintegy 80 milliárd forintos adósságot halmozott fel.

Forrás: asz.hu - MTI - hvg.hu

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu