Kérdések, kétségek, elvárások és bizonytalanság
A TÖOSZ küldöttgyűlésének résztvevői az egyértelmű és kiszámítható szabályozást kérték számon a kormány képviselőitől
A Települési önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) április 24-én, Lajosmizsén tartotta idei évi küldöttgyűlését. A rendezvényén a szövetség megfogalmazta az önkormányzati szférában történő átalakításokkal kapcsolatos kérdéseit, kétségeit és elvárásait. A megjelentek számon kérték az egyértelmű és kiszámítható szabályozást, az állami kézi vezérlés helyett pedig az önkormányzás szabadsága mellett tették le a voksukat.
Elsőként Basky András, Lajosmizse polgármestere, mint házigazda köszöntötte a megjelenteket, majd Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke összegezte az elmúlt év tapasztalatait és történéseit, arra a kérdésre keresve a választ: „Állami kézi vezérlés, akár a legjobb szándékkal, vagy az önkormányzás szabadsága törvényi keretek között?" A szövetség az utóbbi megoldás mellett tette le a voksát.
A kormányzat képviseletében jelen volt és hozzászólt Farkasné Dr. Gasparics Emese, a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára, Dr. Csonka Ernő, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi közigazgatásért és választásokért felelős helyettes államtitkára, valamint Lőrincz Leó, a Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási és Logisztikai Főosztály vezetője. A küldöttgyűlésen felszólalt Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletvezetője, aki az Európai Unió nyújtotta lehetőségekre hívta fel az önkormányzati vezetők figyelmét és felajánlotta az együttműködésüket.
Az előadásokat követő vitában a legtöbb polgármester a tervezést lehetővé tevő egyértelmű és kiszámítható szabályozást kérte számon, majd a küldöttgyűlés megfogalmazta a TÖOSZ kétségeit és kérdéseit:
Az önkormányzati szférában az új önkormányzati törvény részleges hatálybalépése óta a bizonytalanság nem csökkent, a kérdések és kétségek nem is annyira az elfogadott új önkormányzati törvénnyel kapcsolatban fogalmazódnak meg, hanem mindazzal, ami még nincsen szabályozva.
- Nem tisztázott, hogy miképpen történik az önkormányzatok adósságrendezése, hogyan lesz biztosítható, hogy 2013-tól ne legyen működési hiány?
- Nem ismert, hogy a tervezett új feladatfinanszírozás rendszerébe az önkormányzati saját bevételből mennyi és milyen módon kerül bevonásra?
- Nincs még egyértelmű válasz arra, hogy az állam általi feladatátvállalás esetén az önkormányzati tulajdon állami tulajdonba adása miként érinti a tulajdont terhelő hiteleket, illetve a tulajdon fejlesztésével kapcsolatos önkormányzati hozzájárulásokat?
- Nem tudható, hogy az egyes közszolgáltatások tekintetében, milyen mértékben csökkentik a kötelező szolgáltatási minimumokat, növelik-e az önkormányzatok mozgáskörét?
- A leglényegesebb, hogy az egyes feladatok, hatáskörök tekintetében a jogalkotó miképpen fogja szabályozni a differenciált hatáskör telepítést, azaz mi lesz a feladata a községnek, a városnak, a járásszékhely városnak, a megyei jogú városnak?
A TÖOSZ küldöttgyűlése megfogalmazta elvárásait és kezdeményezéseit:
- Maradjon önkormányzati feladat a közoktatás és köznevelés, biztosítva az állam szerepvállalását a szakmai és finanszírozási kérdésekben.
- Megfontolandó a teljes egészségügyi ellátás - az alapellátástól, a járó-beteg ellátáson és orvosi ügyeleten keresztül a kórházak működtetéséig - állami fenntartásba adása a biztonságos betegellátás érdekében.
- A polgármesterekre vonatkozó új bérrendszer csak 2014-ben lépjen hatályba, addig maradjon a jelenlegi szabályozás.
- A járási hivatali rendszer létrehozásakor egyértelműen kerüljenek elválasztásra az állami és önkormányzati igazgatási feladatok, a félmegoldás nem támogatható.
- Készüljön átfogó kormányzati terv a járási és az új önkormányzati hivatali rendszer létrehozásával összefüggésben a köztisztviselői kar foglalkoztatásának biztosítása érdekében.
- Az önkormányzati közszolgáltatások minimum feltételeinek meghatározásánál növelni szükséges az önkormányzati mozgásteret, a feladatellátás feltételeit a valóságos lehetőségekhez és az ésszerűséghez szükséges igazítani.
- Az önfenntartás érdekében a Nemzeti Földalap tekintse megfelelő partnernek az önkormányzatokat, biztosítsa részükre a megfelelő adatokat a települést érintő helyzetről, valamint segítse az önkormányzatokat, hogy földhöz juthassanak a közfoglalkoztatási és egyéb feladataik ellátása céljából.
- A helyi adózás szabályozásával kapcsolatban a telephely spekuláció lehetőségét meg kell szüntetni, megfelelő szabályozással és ellenőrzéssel.
A küldöttgyűlés zárásaként előbb Daniel Popescu, az Európa Tanács helyi önkormányzati reform szakértői központjának vezetője adta át az Európa Tanács településvezetési akadémiai diplomáit 17 polgármesternek, majd Schmidt Jenő a nyújtotta át a TÖOSZ Tűzzománc Emlékplakettje kitüntetést Vass Mária bojti, Vezér Mihály százhalombattai és Víg Zoltán lőrinci polgármesternek. A TÖOSZ aranygyűrűje kitüntetést Dr. Németh Kálmán, Répcelak polgármestere vihette haza.
A küldöttgyűlés teljes programja itt tekinthető meg: http://onkormanyzati.tv/index.php?id=20&contentid=20120424100000045&viewMode=video
A küldöttgyűlés napirendjei, kapcsolódó anyagai innen letölthetők le: http://www.toosz.hu/