Iskolaőröket lehetne alkalmazni az iskolakerülés ellen
A BM törvénytervezete egy komplett önkormányzati rendészeti szerv felállítását is lehetővé
Iskolaőrök alkalmazásának lehetőségét vetíti előre a Belügyminisztérium törvénytervezete, amelynek segítségével az iskolakerülést szorítanák vissza. Az őrök az oktatási intézménybe történő jogosulatlan belépést is meggátolhatnák. A nemzeti köznevelési törvény módosításával úgynevezett iskolaőrök is felkerülnének arra a listára, amely a nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő alkalmazottak finanszírozott létszámát irányozza elő - olvasható a Magyar Hírlap cikkében.A tervek szerint a fenntartó döntése lenne, hány iskolaőrt alkalmazna egy adott oktatási intézmény, akinek feladata az lenne, hogy megakadályozza a diákok önkényes eltávozását az iskolából. A Belügyminisztérium (BM) a rendőrségről szóló jogszabályt is módosítaná ennek érdekében. Így azt a tanköteles diákot, aki nem tudja igazolni, hogy a tanítási óráról vagy az iskola által szervezett kötelező foglalkozásról engedéllyel hiányzik, az őrök az igazgatóhoz kísérhetnék, vagy előzetes egyeztetés után útnak indíthatnák a nevelési-oktatási intézménybe. A tanuló csak iskolai, orvosi vagy szülői igazolással bizonyíthatná a rendőrnek, hogy engedéllyel nem tartózkodik az iskolában, vagy jött el a foglalkozásról.
Az iskolaőrnek a diákok „lógásának" megakadályozása mellett az is feladata lenne, hogy meggátolja idegenek belépését az intézmény területére, a jogosulatlanul bent tartózkodókat pedig eltávolítsa. Az őr a bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetésén tetten ért személyt felszólíthatja tevékenysége befejezésére, és akár el is foghatja. A tervek szerint az iskolaőr ilyenkor arányos mértékű testi kényszert alkalmazhat. Az őröknek ugyanakkor azonnal értesíteniük kell az iskola vezetőjét, majd írásban jelentést kell készíteniük.
A BM törvénytervezete egy komplett önkormányzati rendészeti szerv felállítását is lehetővé tenné, amelynek tagja lehetne az önkormányzati természetvédelmi őr, a közterület-felügyelő, a mezőőr, az erdészeti szakszemélyzet tagja, a halászati őr, az erdővédelmi szolgálat tagja, a hegyőr és a vadászok is. Az általuk alkalmazható intézkedések között lenne például a terület-, épület- és egyéb vagyontárgyőrzés, a jogellenes cselekmény folytatásának megakadályozása, a tetten ért visszatartása, előállítása, az igazoltatás, a ruházat-, csomag- és járműátvizsgálás, valamint a jármű feltartóztatása. Ám mindezen feladatok ellátása előtt a szervnek megállapodást kellene kötnie a területileg illetékes rendőr-főkapitánysággal. A közterület-felügyelőkön és az erdészeti szakszemélyzeten kívül a felsoroltak szolgálati feladataik ellátása során fegyvert is tarthatnának maguknál.
A BM lehetővé tenné azt is, hogy a tulajdon elleni szabálysértés elkövetésén tetten ért embert bárki visszatartsa, noha köteles lenne a rendőrségnek haladéktalanul átadni őt.
Forrás: Magyar Hírlap