Hamarosan véget ér a díjmentes bölcsődék világa?
Gémesi György szerint nem remélhetnek jelentős forrásokat a gondozási díjból az önkormányzatok
Az önkormányzatok közel háromnegyede bevezeti vagy már be is vezette a bölcsődei térítési díjat - állítja Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke. Gémesi György április 11-én, a Duna TV Közbeszéd című műsorában kifejtette: ennél több önkormányzat is élhet a lehetőséggel, attól függően, milyen bevételeik lesznek 2013-ban. A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDSZSZ) ugyanakkor azt mondja: a kisgyermekes szülőket segíteni kellene.
„Ha kevés lesz a pénz, az ilyen intézkedések megoldást jelenthetnek, a probléma ugyanakkor az, hogy egyre kevesebb a fizetőképes lakos" - jegyezte meg Gödöllő polgármestere. Az ellátás havi költségének felső határa mintegy 25 ezer forint, ám jelentős forrásokat még így sem remélhetnek a gondozási díjból az önkormányzatok - fogalmazott Gémesi György. Hozzátette: Gödöllőn a rászorultsági szempontokat és az egy főre eső kereseteket figyelembe véve azért állapítottak meg egy méltányos összegű hozzájárulást, hogy a környező településekről ne hozzák át Gödöllőre a gyerekeket a szülők.
Gémesi György szerint a kevés férőhely miatt komoly problémákat vethet fel a kötelező óvodai ellátás is. Különösen a főváros agglomerációjában okozhat ez gondot, mert a férőhelyek bővülése nem tud lépést tartani a belvárosból kiköltöző családok igényeivel - jelentette ki.
A csökkenő forrásokkal kapcsolatban beszélt az étkezési hozzájárulásokról is: az Országgyűlés egy korábbi döntése nyomán nemcsak a nyersanyagok árát lehetett beszedni, hanem a rezsiköltségek 50 százalékát is, a szociális teherbíró képességet figyelembe véve. Ezt a gyakorlatot azonban megszüntették - mondta a polgármester.
Gémesi György úgy véli: ha állami tulajdonba kerülnek egyes önkormányzati intézmények, akkor félő, hogy több forrást visz el az állam az önkormányzatoktól, mint amennyi feladatot átvállal. A MÖSZ elnöke kijelentette: Esztergom tökéletes példa erre. Ha a maradék feladatok ellátására kevesebb pénz jut, abból nagy baj lesz - tette hozzá a polgármester.
Segíteni kell a kisgyermekes szülőket
A bölcsődei gondozási díj bevezetése ellen tiltakozó BDSZSZ ugyanakkor úgy tudja, hogy március végéig az önkormányzatok mintegy fele döntött a díj bevezetéséről, 22 százaléka viszont már arról határozott, hogy nem kell gondozási díjat fizetni. Szűcs Viktória, a szervezet elnöke április 11-én arról is beszélt, hogy az államnak először a bölcsődei normatívák finanszírozását kellett volna rendeznie.
A BDSZSZ vezetője szerint a bölcsődei gondozási díjak mértéke is eltérő, van ahol havi tízezer forintos díjat állapítottak meg, van, ahol sávos rendszert vezetnek be, vagy 100-300 forint közötti térítési díjat állapítottak meg. Szűcs Viktória szólt arról, hogy évről évre kevesebb gyermek születik, ezért a kisgyermekes szülőket segíteni kell. Ennek egyik módja, ha a szülők számára megvannak, elérhetőek és megfizethetőek a gyermekintézmények - hangsúlyozta.
A BDSZSZ elnöke a bölcsődei dolgozók helyzetéről elmondta, jelentős részüket szakmunkásbér-minimumon, havi bruttó 108 ezer forintért foglalkoztatják. „Összecsúsztak a bérek, nincs különbség a pályakezdő és a több évtizede a szakmában dolgozók fizetése között, pedig az ország a jövőjét, a gyermekeit bízza ezekre az emberekre" - fogalmazott.
Forrás: Duna TV - Hirado.hu