Június végéig eldől, mennyi járás és körzet létesül
Az önkormányzati intézmények átadás-átvételével kapcsolatos vitákban a megyei kormánymegbízott fog dönteni
„Reménykedni kell, hogy nem okoz majd problémát a vita az önkormányzati intézmények átadás-átvételéről" - mondta április 4-én a Világgazdaság kérdésére Szabó Erika államtitkár. A járások létrehozását szabályozó törvénytervezet ugyanis úgy fogalmaz, hogy a járási feladatok ellátásához szükséges intézményeket és az ezekhez kapcsolódó finanszírozási feladatokat is fel kell osztani az önkormányzatok és az állam közt, ha viszont erről nem tudnak megállapodni a városok az állammal, akkor a miniszterelnök által kinevezett megyei kormánymegbízott fog dönteni.
A lap kérdésére, hogy hogyan garantálható, hogy a kormány kinevezettje ne automatikusan a kormány javára ítélkezzen ilyen nagy anyagi kérdésben, Szabó Erika annyit mondott: az egész nyár az egyeztetési folyamatról fog szólni, nagy baj van, ha október 31-ig nem sikerül megállapodást kötni.
Ha az önkormányzat nem fogadja el a kormánymegbízott döntését, akkor a bíróságon fellebbezhet, ám ettől függetlenül el kell indítani az átadást. Ebben az esetben viszont problémát okozhat, hogy a bíróságnak mindössze hat hete lenne döntést hozni, november 15-e és az új év kezdete közt. Az államtitkár erről annyit mondott: bízik abban, hogy gyorsan fognak ítélkezni.
Nem hozna extra többletköltséget a járási rendszer kiépítése, nem kell új járási központokat felépíteni - mutatta be a törvénytervezetet Szabó Erika. A járások az államigazgatás rendszeréhez fognak tartozni, vagyis nem politikai alapon fogják irányítani őket. Elmondta azt is: ugyanazok dolgozhatnak majd a járási hivatalokban, akik most az önkormányzatoknál végzik az ügyintézést.
A járási hivatalokból pedig ügysegédet küldenek ki minden kistelepülésre, hogy senkinek ne kelljen utaznia. Ha a járások belül több településen is működött okmányiroda, akkor ott lesz kormányablak.
Budapesten körzeteket terveznek, nem járásokat, ez az államigazgatási szint azonban ugyanazokat a feladatokat látja majd el, mint vidéken a járás. A minisztérium eredetileg hetet tervezett, de erről még folyamatos egyeztetések vannak, van olyan terv is, hogy nyolc legyen, de olyan is, hogy mind a huszonhárom kerület önálló körzet legyen. Arra a kérdésre, hogy képviselők lehetnek-e járási hivatal vezetői, az államtitkár azt mondta: ő azt szeretné, hogy szakemberek irányítsanak. Június 30-ig kell meghatározni, hány járás legyen.
Forrás: Világgazdaság Online