Újszerű földkezelési rendszert vezettek be Gyulán
A földbank közvetítő szerepet is vállal bérlők és a bérbeadók, eladók és vevők között
A mezőgazdasági területek aktív hasznosítására újszerű földkezelési rendszert vezetett be áprilistól a gyulai önkormányzat - számolt be Alt Norbert, a Békés megyei város alpolgármestere. A földbank program célja a városi tulajdonú földterületek, parcellák egységes kezelése, hasznosítása és bérbeadása, az elhanyagolt zártkertek és hobbitelkek művelésbe vonása, szociális alapú hasznosítása.
A földbank a mezőgazdasági tevékenységre alapított Gyulai Mezőgazdasági-Városfejlesztési Kft. keretein belül működik, a társaságot az önkormányzat januárban alapította. A földbank portfóliójában összesen 40 hektárnyi, különböző nagyságú városi földterület található. A rendszer indulása nagy érdeklődést váltott ki a lakosság részéről, kisebb földterületekkel rendelkező tulajdonosok érdeklődtek, valamint idős emberek, akik nem tudják karban tartani zártkertjeiket, szívesen adnák a földbank kezelésébe kertjeiket, parcelláikat, ahol az önkormányzat zöldséget és gyümölcsöt termeltet közmunkaprogram keretében intézményei részére. A földtulajdonos csak kezelésbe adja a földjét, amelyért térítést nem kap, azonban tulajdonjoga megmarad.
A földbank közvetítő szerepet is vállal bérlők és a bérbeadók, eladók és vevők között, egyelőre helyi szinten, később a város környéki településekre is kiterjesztené tevékenységét. A földbank az ingatlanpiac szereplőjeként szerepet vállal magántulajdonú földingatlanok értékesítésében és földcserék lebonyolításában. A földbank biztosítja a földterületet a jelenleg száztagú szociális szövetkezetnek, amit az önkormányzat hozott létre kilenc családdal 2011 márciusában.
Forrás: MTI