A szigorú szabályok ellenére is lógnak az iskolások
A tavalyelőtt életbe lépett jogszabályi változások értelmében, ma már csak akkor jár az iskoláztatási támogatássá keresztelt családi pótlék, ha a gyerek valóban jár is suliba. A pécsi önkormányzatnál pedig nem packáznak, az előírások életbe lépése óta már 183 esetben függesztették fel a támogatás utalását. Sok családot azonban még úgy sem lehet rávenni, hogy a gyerek suliba járjon, ha az iskoláztatási támogatás megszüntetésével „fenyegetőzik" is a hivatal - írja a Pécsi Újság.
Mint azt Staub Ernő, a pécsi önkormányzat Kulturális és Oktatási Referatúrájának vezetője elmondta, a városban már 183 család nem kap támogatást a lógások miatt. „Ha a tanköteles gyermek, a kötelező tanórai foglalkoztatás tekintetében tíz órát igazolatlanul mulaszt, az iskola ezt jelzi a jegyzői gyámhatóságnak, valamint a gyermekjóléti szolgálatnak is" - adott tájékoztatást a hivatalvezető az eljárás menetéről. „A jelzést követően a hivatal végzésben figyelmezteti a szülőt, hogy ötven óra igazolatlan hiányzást követően felfüggesztik az iskoláztatási támogatást, valamint, hogy a gyermeket védelembe veszik" - tette hozzá.
Ezt követően a család három hónapos próbaidőt kap, majd ennek lejártakor megvizsgálják, a nebuló rászokott-e az iskolába járásra. „Ha ebben az időszakban nem mulasztott, akkor felkérjük a gyermekjóléti szolgálatot a pénzfelhasználási terv elkészítésére, illetve arra, hogy tíz munkanapon belül az eseti gondnok személyére is javaslatot tegyen" - fogalmazott.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a továbbiakban az eseti gondnok dönt arról, mire költheti a család az iskoláztatási támogatást. Hogy a család új pénztárosa meddig végzi a feladatot, a szülők, a gyermekjóléti szolgálat, valamint az iskola igazgatója részvételével zajló tárgyaláson dől el.
A felfüggesztést akkor szünteti meg az önkormányzat, ha a gyerek a próbaidő alatt egyetlen órát sem hiányzott, ekkor a felhalmozódott pénzt havi bontásban visszautalják - ellenkező esetben viszont továbbra is visszatartják a támogatást, határozatlan időre. Sőt, ha a gyerek a tizenhatodik életévét betöltötte és a próbaidő alatt legalább tíz órát hiányzott, vissza is utalják azt a központi költségvetésbe.
Forrás: Pécsi Újság