Főoldal  
 
Hírek
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2025. május 15.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Magyar Polgármester Cikkek

A jegyzők és a falusi vendéglátás
Szalay-Zala Andrea a falusi agroturisztikai tevékenységet szabályzó kormányrendeletről

Tavaly óta, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (FATOSZ) kezdeményezésére a vidéki porták egy jogszabály segítségével lehetőséget kaptak arra is, hogy ízelítőt nyújthassanak a falusi vendégasztal – saját maguk által, magánfogyasztásra előállított termékek – kínálatából, illetve a falusi életmódot, kézműves-, népművészeti hagyományokat is bemutathassák vendégeiknek. 


 Bár már az elmúlt év júniusában életbe lépett a kormányrendelet, amely a falusi agroturisztikai tevékenységet szabályozza, úgy tűnik, gyakorlati alkalmazása még nem elég gördülékeny és sokszor még a szakemberek számára sem teljesen világos. Szalay-Zala Andreával, a FATOSZ főtitkárával arról beszélgettünk, hogyan is értelmezendő, alkalmazandó a rendelkezés a gyakorlatban.

- Hogyan lehetne összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat a falusi agroturisztikai tevékenységet szabályozó kormányrendeletről?

- A kérdés fontos és időszerű, ugyanis az utóbbi időben több visszajelzés érkezett szövetségünkhöz olyan leendő falusi agroturisztikai szolgáltatóktól, akik nyilvántartásba vételükkor botlottak problémákba. Nos, a Falusi és Agroturisztikai Szolgáltató tevékenységekről szóló 136/2007 (VI.13.) kormányrendelet 2007. június 27-ével lépett hatályba. A kormányrendelet értelmében falusi magánszemély a kistérség székhelyének jegyzőnél kérheti hatósági nyilvántartásba vételét, több tevékenységi kör szerint. A kistérségi székhely meghatározását a települési és önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló 2004. évi CVII. törvény szabályozza. Fontos még, hogy nyilvántartásba vételét csak magánszemély kérheti, vállalkozások, jogi személyek, gazdasági társaságok nem vehetők nyilvántartásba. A hatósági nyilvántartásba vételkor a kérelmezőnek a 136/2007.(VI.13.) kormányrendelet a., pontja szerint meg kell jelölnie, hogy mely alkalmi falusi és agroturisztikai szolgáltató tevékenységeket szeretné végezni. A nyilvántartásba vétel során természetesen több tevékenység is felsorolható.

- Melyek ezek pontosan?

 

- Ilyen szolgáltatás a falusi élethez, környezethez és munkakultúrához kapcsolódó hagyományok, tevékenységek bemutatása, a falusi vendégasztal szolgáltatása, a helyi gazdálkodási módok, termelési szokások bemutatása, a saját előállítású népművészeti és kézműves termékek árusítása, valamint a falusi hagyományokhoz, tevékenységekhez, illetve a népművészeti és kézműves termékek árusításához kapcsolódó falusi rendezvények szervezése.

 

- Nem mindenki van tisztában a falusi vendégasztal fogalmával. Megmagyarázná a fogalom pontos jelentését?

 

- A jogszabály a falusi vendégasztal fogalmát is pontosan meghatározza. Eszerint ide értendő a családi magánétkezésekhez előállított házi élelmiszerekhez és gasztronómiai hagyományokhoz kapcsolódó tevékenységek bemutatása és az így előállított készítmények értékesítése, legfeljebb napi 15 látogató részére.

 

- Gyakran ismétlődő kérdés a szolgáltatás helyének meghatározása és a szolgáltatást végzők jogviszonya a helyszínekhez.

 

- Valóban sokan keresnek meg minket is ezekkel a kérdésekkel. Ami bizonyos: a szolgáltatás nem közterületen végzett tevékenység. A megjelölt tevékenység végzéséül szolgáló ingatlan jogszerű használatát közokirattal vagy magánokirattal a kérelmezőnek kell igazolni, amely lehet tulajdoni lap, bérleti szerződés vagy használati szerződés. A tevékenység végzéséül szolgáló ingatlannal kapcsolatban a település nevét, utca és házszámát valamint helyrajzi számát a kérelemben pontosan meg kell jelölni.

 

- Kell-e még tudni valamit mindezen kívül?

 

- Fontos tisztában lenni azzal, hogy a szolgáltató tevékenység csak alkalmi, illetve idényjelleggel végezhető, és hogy évi 400 ezer forintig adómentességet élvez. A nyilvántartásba vételről, és annak adattartalmáról a jegyző igazolást állít ki.

 

- Végül mondana néhány gyakorlati példát az eddig bejegyzett falusi vendégasztal szolgáltatásokra?

 

- A jogszabály alkotói a szolgáltatások széles skáláját határozták meg. Ilyen szolgáltatások lehetnek például a disznóvágás és disznótoros, a kemencés és bográcsos gasztronómiai programok, a gyümölcsaszaló gazdaság bemutatása, illetve termékeinek értékesítése, a szilvalekvárfőzés és értékesítés, fazekas, fafaragó, kovács, csuhéfonó, csipkeverő, szövő-fonó kézműves foglalkozások tartása és bemutatása valamint ezen termékek értékesítése. Hasonlóképpen ide sorolható a szőlőszüret bemutatása, a szőlő hagyományos feldolgozása, a bor értékesítése, a boros kehely gravírozása, a növény és állattenyésztő gazdaság bemutatása, illetve termékeinek kóstolása és értékesítése, gyógynövény farm, méhészet, kecskefarm látogatása, íjászat és más népi játékok bemutatása, falusi lakodalmas eljátszása, betyár hagyományok ápolása.

 

Dr. Juracsek Tibor

 

 

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2025 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu