Időről-időre szárnyra kapnak különböző információk az egykor Szúnyogszigetnek nevezett Népszigettel kapcsolatban. Egyesek szerint az Újpest és az Angyalföld határán fekvő szigeten lakópark épül majd, mások filmstúdió, illetve jacht kikötő létesítésének tervéről véltek hallani. Talán egy Népszigeten tett séta és az illetékesek megkérdezése után megtudhatjuk, mi állhat az efféle híresztelések mögött.A szigetre látogatva egy kicsit úgy érezhetjük, mintha megállt volna az idő, valahol 1960-70-es években. Funkciójukat vesztett, rozsdásodó ipari létesítmények, szebb napokat látott, volt pártüdülők, kempingek, a múló idő nyomait viselő, ám ilyen állapotban is működő sporttelepek, bezárt kocsmák közt megbújó kiülős halas-sörös vendéglátóhelyek mellett vezet a sziget egyetlen betonútja. Közvilágítás sem bontja meg a romlatlan idillt, sem a szigeten, sem a két kerület határán futó, a Népszigetet keresztező vasúti összekötő hídon. A legtöbb vendéglátóhely még - vagy már - zárva, jószerével egyedül a Sziget Söröző, leánykori nevén a Nájlon állja a sarat. Egy neve elhallgatását kérő söröző vezetője szerint az üzlettulajdonosokon igen nagy a nyomás: a forgalom egyre gyérebb, s különböző zsarolásoknak, fenyegetéseknek is ki vannak téve, amit sokan nem is bírnak, inkább feladják a harcot.
Parlagfűből kecsketejet
A legtöbben a Népsziget látványosságának számító, lassan komoly hírnévnek örvendő kecskefarm környékén csoportosulnak. A gazda, Soltész János már rutinos riportalany. Élete immár három évtizede fonódik össze a Népszigetével, ekkor helyezték ide, a MÁV vízműtelepének az élére. A kecsketartás csak később, 1988 körül kezdődött, amikor a környéket ellepte a gyom és a parlagfű. Soltész János „biológiai fegyverrel" válaszolt a természet kihívására, megvásárolta az első kecskét, Gizit. Az eredmény minden várakozását felülmúlta: a derék patás szinte a kerítést is felfalta. A farm azóta fokozatosan bővül, már 2300 kecske született itt, de a gazda csak a legjobban tejelőket tartja meg. Mivel a kecsketej hatszázszor annyi kalciumot és vasat tartalmaz, mint a tehén- vagy az anyatej és tele van vitaminnal is, rengeteg kisgyermekes család, cukor- és rákbeteg, törött csontú és allergiás fordul meg a farmon. Sokszor óvodás- és iskolás csoportok is érkeznek. Soltész János azt mondja: eleinte sokan nézték rossz szemmel az ittlétét, de idővel megenyhültek. A XIII. kerület vezetői például közel két évtizedig nem adtak engedélyt a kecskék tartására, de rájöttek, ezek a „biofűnyírók" nekik is hasznukra lehetnek. Bár a vasúti híd túloldala már nem tartozik a kerülethez, a szomszédos Újpest vezetősége is felkérte a gazdát a sajátos fűnyírásra. A kapcsolat - talán éppen ennek köszönhetően - kifejezetten harmonikus a „szomszédsággal". Derce Tamás polgármester például háromszor is személyesen ajánlotta fel nekik segítségét a tavalyi erőteljes áradás idején. Soltész János egyébként a Magyar Kecsketartók Országos Szövetségének egyik alapítója, a helyi polgárőrség alelnöke, mindemellett a MÁV Előre Horgászegyesület vezetője is. Azt mondja: úgy hallotta, a farmját magában foglaló, a MÁV tulajdonában álló szigetrész a jövőben is parkerdő marad, amelyet rövidesen fűvel ültetnek be, a régi, elpusztult fák helyére pedig újakat ültetnek.
Újpest kontra Angyalföld
Mint Berényi Andrástól, Újpest főépítészétől megtudjuk, a kerület külön rendezési tervet készített a Népszigettel kapcsolatban, aminek elfogadása még ebben az évben megtörténhet. A rendezési terv persze senkit sem kötelez semmire, mindössze egy irányt, a fejlesztések lehetőségét mutatja meg. A főépítész három pontban foglalta össze az újpesti elképzeléseket. Egyrészt támogatják, hogy az ipari terület, a MAHART Hajójavítója megmaradjon jelenlegi funkciójában, hiszen nagyon régóta működik itt. Másrészt azt szeretnék, hogy ne változzon a Zsilip utca eredeti nyomvonala, vagyis csak a legszükségesebb mértékben legyen kibővítve, amennyire a Népsziget mai funkciójához szükséges. Berényi András szerint az egész térség - beleértve a Népszigetet - legkritikusabb eleme a közlekedés, hiszen a sziget a szomszéd kerület felől nem rendelkezik közúti kapcsolattal. Tehát bárminemű fejlesztés történne a szigeten, akár annak angyalföldi részén, az csak Újpesten keresztül történhetne. „Újpestnek tehát nem érdeke, hogy az övékhez képest sokkal intenzívebb angyalföldi fejlesztési elképzeléseket támogassa ezzel" - foglalta össze Berényi András. Harmadrészt a természetes, vagy legalább is természet közeli állapotot kívánják megtartani a Népszigeten, vagyis csupán sport- és rekreációs célú hasznosítást tudják támogatni. A lakópark építéssel kapcsolatos híresztelések valóságalapját ennek szellemében a főépítész többször is nyomatékosan cáfolta.
„A jachtkikötő kérdésével is foglalkozott az újpesti önkormányzat. Létesítése ellen érv nem hangzott el" - válaszolta érdeklődésemre a kerület főépítésze. Elárulta, hogy a főváros szabályozási tervével megegyezően Újpest is elfogadta helyszínként a Palotai sziget és a Népsziget közti területet, ahol a meder kikotrására engedélyt is kapott egy társaság. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bár a vízjogi engedélyük megvan, de a rendezési feltételek jelenleg még nem adottak.
Angyalföld sem lakóparkosít
Arató György, a XIII. kerület főépítésze is beszélt a Népszigetet érintő elképzeléseikről. Mint mondta, a kecskefarmot is rejtő rész erdőterületként van számon tartva és ezt valóban így is kívánják hagyni. Az ettől délre fekvő üdülőövezeti részt a főépítész a Népsziget problémás területének nevezte. Mint mondta: a pártállami időkben a rendszer kedveltjei ismeretségi alapon, tetszőleges méretű telek darabokat hasítgattak ki maguknak, állami szabályozás nélkül. A kerület így kénytelen ezt a területet újra szabályozni, és rendes úttestet kialakítani rajta, ám karakteres változást nem kívánnak végrehajtani itt sem. Vagyis ez a rész is marad zöldfelület, az újpesti elképzelésekkel megegyező sport és rekreációs célokra. „Se lakás, se szálloda nem épülhet ezen a részen" - szögezi le a főépítész. A régi Ganz gyár környéke viszont más területi besorolásban van, mint nagy zöldfelülettel rendelkező intézményi terület. „Ez az a rész, ahol, ha nem lennének külön korlátozások, akár lakásokat is lehetne építeni. Ám Angyalföldön úgy gondoljuk, éppen elég hasonló fejlesztés folyik a környező partszakaszon. A Népsziget inkább tartsa meg eredeti karakterét" - fogalmaz a kerület vezető építésze.
A filmstúdió létesítéséről szóló tavalyi hír sem volt kacsa, épp erről a szakaszról volt szó - erősíti meg Arató György. Ám amikor a befektető megtudta a kerület feltételeit, menten elállt a szándékától. Az új területtel együtt ugyanis feladatot is örökölt volna, mégpedig a vásárolt terület közművesítését és egy közúti híd megépítését. A leleményes városatyák ugyanis így kívánnák pótolni a városrész felé több éve fennálló adósságukat. Erre viszont, úgy tűnik kevesen fognak vállalkozni, tehát vélhetően a jelenlegi állapot konzerválódik, akár hosszú évekre. A sportközpontok és egyéb létesítmények felújítását természetesen mindkét önkormányzat meghagyja azok tulajdonosainak, vagyis állapotuk, vélhetően még jó ideig nem változik.
Zengő Vivien