Hol van Magyarország legnagyobb pincefaluja? Nem Tokajban vagy Villányban, hanem a Budapesttől húsz kilométerre lévő Monoron, ahol október 4-én szüreti vigasságot rendeznek. Pontosan úgy, ahogy azt a hagyomány is diktálja: szüreti felvonulással, táncházzal, és mindenféle mókával fűszerezve. Persze az elmaradhatatlan kellék, vagyis a bor sem hiányozhat. Erről a kiskunsági történelmi borvidékhez tartozó monori pincék gondoskodnak. A Budapesttől röpke húsz kilométerre lévő monori lankákat régóta díszíti szőlő, lévén hogy az első venyigéket valamikor 1446 táján hozta ide az egri káptalan. Mindezt pedig azért tette, mert a Pest megyei kisváros földbirtokosa lett. Ettől kezdve az egri káptalan monori birtokán a helybéli lakosok művelték a szőlőt egészen a török-dúlásig, amikor is ez a település is elnéptelenedett. Nem sokkal Buda felszabadulását követően, 1696-ban települtek vissza Monorra az első földművesek, akik a szőlőtermesztést ott folytatták, ahol a török dúlása miatt abbamaradt. Így aztán nem csoda, hogy az 1780-ra elkészült első magyarországi részletes katonai térkép a környéken már „szőlővel borított hegyoldalról" tudósít.
Az 1799-ben kiadott első magyar nyelvű földrajzi szótár ezt írja: „Monor magyar falu Pest vármegyében, földes ura az Egri Káptalanbéli Uraság, (...) bora meglehetősen sok terem, úgy mindenféle gabonája is." Az 1877-es városi monográfiából pedig a következőket tudjuk meg: „A határterület északi része a Cserhát magasabb dombsorán terülő löszös és agyagos. Ennek egyharmada szőlőkkel van kiültetve, kétharmada szántó. A szőlőhegyek nevei: Mádi-, Lapos-, Strázsa-, Malom-, Forráshegy (...) A határbeli szőlő 389 katasztrális hold (...) Atermelt bor a vidék ízletesebbés jobbféle asztali borai közé tartozik, s szintén pénzt hozó cikk, emellett pedig az asztali szőlő eladása is jelentékeny."
Monoron található Magyarország legnagyobb, egybefüggő pincefaluja. A kisváros mögötti Strázsa-hegyi pincefalu nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló. Az itteni borpincék zöme egyedi igényeket szolgál, azonban egyre több olyan tulajdonos akad, aki már a borturizmussal járó vendéglátásra is berendezkedett. Ennek része az is, hogy Monoron újra felelevenítették a szüreti mulatságok hagyományát.
A helyi hagyományoknak megfelelően, az idei Szüreti Sokadalmat ezúttal is a kisbíró nyitja. Mindez október 4-én, a polgármesteri hivatal épülete előtt lesz, ahol is Aranyi Sándor, a város „saját" kisbírója dobolja ki, hogy a Budapesttől csak néhány kilométerre lévő városban szüreti ünnepséget tartanak.
Idén is a Monori Gazdakör Dózsa György úti székháza előtt gyülekeznek a felvonulók, első állomás pedig a polgármesteri hivatal lesz. A 14 órakor induló menet élén több lovas kocsi fog haladni, amelyből mustot és óbort egyaránt kínálnak majd a közönségnek.
Kevesen tudják, hogy az Alföld legjobb lovas kocsi fajtáját monori kocsinak hívják, lévén, hogy ezeket a szekereket itt, Monoron gyártották eleink. Nos, ezeket a mély, homokos alföldi utakon hajdanán futó nagy kerekű monori (vagy körösi) kocsikat is megtekinthetik majd a nézők, akik a népviseletbe öltöző felvonulók ruházatában és tánctudásában is gyönyörködhetnek. Minderről a Monori Strázsák Néptánc Egyesület gondoskodik. Külön érdekessége és sajátos színfoltja lesz a rendezvénynek a gazdakör által szervezett veterán traktor-felvonulás. Az idős mezőgazdasági gépeket a technika múltja után érdeklődő nagyközönség meg is tapinthatja, hiszen a nap folyamán a városi közkönyvtár parkolójában állomásoznak.
A menet a polgármesteri hivataltól az innen nem messze lévő Nikolett Panzióhoz megy, ahol is az érdeklődők egy hamisítatlan monori leányszöktetésnek lesznek a szemtanúi. A szervezők egyelőre csak annyit árultak el, hogy egy helybéli csikós rabolja el a monori szekéren érkező menyecskét, és csak különböző váltságdíjak ellenében adja vissza. Végezetül este táncház is, és szüreti bál is lesz. Ez utóbbi a hagyományoktól eltérően idén már nem a gazdakör székházában, hanem a helyi Vígadó épületének nagytermében lesz. Aki azonban nem akar elmenni az esti bálra, az napközben részt vehet a Kossuth Lajos utcai szabadtéri programokon. Itt népművészeti kirakodó vásár, és színes szabadtéri színpadi programok lesznek.
A szervezők külön gondoltak a gyermekekre is, számukra - a délelőtti programok közé illesztve - kézműves játszóházat rendeznek be. A szüreti felvonulás napján délelőtt a Vigadó épületében a Monor Környéki Strázsa Borrend szervezésében a hazai borkultúrával foglalkozó tudományos konferencia lesz, amely nagyjából délig fog tartani. Úgyhogy minden bizonnyal nagy forgatag lesz Monoron október 4-én. De hát ez így is van rendjén, ha a város egy igazi szüreti mulatságot rendez.
A Monori Szüreti Sokadalom részletes programja
8:00-tól félóránként: A Kisbíró, a Maci és egy kecskedudás lány hirdeti a nap programjait a Fő tér és a Piac több pontján.
9.00-től: Borászati konferencia a Vigadóban. Előadók: Molnár Eszter, Dr. Lakner Zoltán, Erdős Mária, Fekete László.
9:30-tól: Veterán traktorok és mezőgazdasági gépek bemutatója a Könyvtár előtt.
9:30-12-ig: Játszóház, kézműves foglalkozások és aprók táncháza gyerekeknek a Művelődési Házban (őszi termések, levelek, stb. felhasználásával). Az OTP előtti téren „látványszüret", a szüreti munkálatok (szőlőhordás puttonnyal, szőlőtaposás dézsában, préselés, mustkóstolás) bemutatása viseletbe öltözött táncosok segítésével.
12:00-tól: Veterán traktorok és mezőgazdasági gépek felvonulása, útvonal: könyvtár, Kossuth L. u., Ady E. u., Dózsa Gy. u., Mátyás király u. és piactéri parkoló.
14:00-tól: Szüreti felvonulás, útvonal: Gazdagköri székház (Dózsa Gy. u.), Kossuth L. u., Ady E. u., Móricz Zs. u., Kistói u. Kossuth L. u., Fesztiválcsarnok (Piac tér)
16:00-19:00-ig: Színpadi programok a Fesztiválcsarnokban. Közreműködik a monori Strázsák Néptánc Egyesület, a Regős Zenekar, a fóti Népművészeti Szakközépiskola néptánc csoportja, Orsós Ádám mesemondó, a Viráglányok néptánc csoport, Kakucs Katalin népdalénekes, a Pálinkás Együttes, a gombai Rozmaring Hagyományőrző Egyesület, artz Emese, Csernus Anna és Kiss Andrea népdalénekesek, a Tücsök Citera Trió, az Őszirózsák Néptánccsoport, valamint a Lármafa Együttes.
19:00-tól: Lévai Joli, Márton András, Virág Gergő + Burai Sándor és népzenekara Bordalok összeállítása a Fesztiválcsarnokban (piac csarnokban).
18:00-tól: Szüreti Táncház a Művelődési Házban. Közreműködik a Kóborzengő és Pálinkás zenekar.
20:00-tól: Szüreti bál a Vigadóban.