Főoldal  
 
Hírek
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2025. május 14.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Magyar Polgármester Cikkek

Szüreti mulatság Monoron
Budapest közelében van hazánk legnagyobb pincefaluja
Hol van Magyarország legnagyobb pincefaluja? Nem Tokajban vagy Villányban, hanem a Budapesttől húsz kilométerre lévő Monoron, ahol október 4-én szüreti vigasságot rendeznek. Pontosan úgy, ahogy azt a hagyomány is diktálja: szüreti felvonulással, táncházzal, és mindenféle mókával fűszerezve. Persze az elmaradhatatlan kellék, vagyis a bor sem hiányozhat. Erről a kiskunsági történelmi borvidékhez tartozó monori pincék gondoskodnak.
 

A Budapesttől röpke húsz kilométerre lévő monori lankákat régóta díszíti szőlő, lévén hogy az első venyigéket valamikor 1446 táján hozta ide az egri káptalan. Mindezt pedig azért tette, mert a Pest megyei kisváros földbirtokosa lett. Ettől kezdve az egri káptalan monori birtokán a helybéli lakosok művelték a szőlőt egészen a török-dúlásig, amikor is ez a település is elnéptelenedett. Nem sokkal Buda felszabadulását követően, 1696-ban települtek vissza Monorra az első földművesek, akik a szőlőtermesztést ott folytatták, ahol a török dúlása miatt abbamaradt. Így aztán nem csoda, hogy az 1780-ra elkészült első magyarországi részletes katonai térkép a környéken már „szőlővel borított hegyoldalról" tudósít.

            Az 1799-ben kiadott első magyar nyelvű földrajzi szótár ezt írja: „Monor magyar falu Pest vármegyében, földes ura az Egri Káptalanbéli Uraság, (...) bora meglehetősen sok terem, úgy mindenféle gabonája is." Az 1877-es városi monográfiából pedig a következőket tudjuk meg: „A határterület északi része a Cserhát magasabb dombsorán terülő löszös és agyagos. Ennek egyharmada szőlőkkel van kiültetve, kétharmada szántó. A szőlőhegyek nevei: Mádi-, Lapos-, Strázsa-, Malom-, Forráshegy (...) A határbeli szőlő 389 katasztrális hold (...) Atermelt bor a vidék ízletesebbés jobbféle asztali borai közé tartozik, s szintén pénzt hozó cikk, emellett pedig az asztali szőlő eladása is jelentékeny."

            Monoron található Magyarország legnagyobb, egybefüggő pincefaluja. A kisváros mögötti Strázsa-hegyi pincefalu nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló. Az itteni borpincék zöme egyedi igényeket szolgál, azonban egyre több olyan tulajdonos akad, aki már a borturizmussal járó vendéglátásra is berendezkedett. Ennek része az is, hogy Monoron újra felelevenítették a szüreti mulatságok hagyományát.

            A helyi hagyományoknak megfelelően, az idei Szüreti Sokadalmat ezúttal is a kisbíró nyitja. Mindez október 4-én, a polgármesteri hivatal épülete előtt lesz, ahol is Aranyi Sándor, a város „saját" kisbírója dobolja ki, hogy a Budapesttől csak néhány kilométerre lévő városban szüreti ünnepséget tartanak.

Idén is a Monori Gazdakör Dózsa György úti székháza előtt gyülekeznek a felvonulók, első állomás pedig a polgármesteri hivatal lesz. A 14 órakor induló menet élén több lovas kocsi fog haladni, amelyből mustot és óbort egyaránt kínálnak majd a közönségnek.

            Kevesen tudják, hogy az Alföld legjobb lovas kocsi fajtáját monori kocsinak hívják, lévén, hogy ezeket a szekereket itt, Monoron gyártották eleink. Nos, ezeket a mély, homokos alföldi utakon hajdanán futó nagy kerekű monori (vagy körösi) kocsikat is megtekinthetik majd a nézők, akik a népviseletbe öltöző felvonulók ruházatában és tánctudásában is gyönyörködhetnek. Minderről a Monori Strázsák Néptánc Egyesület gondoskodik. Külön érdekessége és sajátos színfoltja lesz a rendezvénynek a gazdakör által szervezett veterán traktor-felvonulás. Az idős mezőgazdasági gépeket a technika múltja után érdeklődő nagyközönség meg is tapinthatja, hiszen a nap folyamán a városi közkönyvtár parkolójában állomásoznak.

            A menet a polgármesteri hivataltól az innen nem messze lévő Nikolett Panzióhoz megy, ahol is az érdeklődők egy hamisítatlan monori leányszöktetésnek lesznek a szemtanúi. A szervezők egyelőre csak annyit árultak el, hogy egy helybéli csikós rabolja el a monori szekéren érkező menyecskét, és csak különböző váltságdíjak ellenében adja vissza. Végezetül este táncház is, és szüreti bál is lesz. Ez utóbbi a hagyományoktól eltérően idén már nem a gazdakör székházában, hanem a helyi Vígadó épületének nagytermében lesz. Aki azonban nem akar elmenni az esti bálra, az napközben részt vehet a Kossuth Lajos utcai szabadtéri programokon. Itt népművészeti kirakodó vásár, és színes szabadtéri színpadi programok lesznek.

            A szervezők külön gondoltak a gyermekekre is, számukra - a délelőtti programok közé illesztve - kézműves játszóházat rendeznek be. A szüreti felvonulás napján délelőtt a Vigadó épületében a Monor Környéki Strázsa Borrend szervezésében a hazai borkultúrával foglalkozó tudományos konferencia lesz, amely nagyjából délig fog tartani. Úgyhogy minden bizonnyal nagy forgatag lesz Monoron október 4-én. De hát ez így is van rendjén, ha a város egy igazi szüreti mulatságot rendez.

A Monori Szüreti Sokadalom részletes programja

8:00-tól félóránként: A Kisbíró, a Maci és egy kecskedudás lány hirdeti a nap programjait a Fő tér és a Piac több pontján.

9.00-től: Borászati konferencia a Vigadóban. Előadók: Molnár Eszter, Dr. Lakner Zoltán, Erdős Mária, Fekete László.

9:30-tól: Veterán traktorok és mezőgazdasági gépek bemutatója a Könyvtár előtt.

9:30-12-ig: Játszóház, kézműves foglalkozások és aprók táncháza gyerekeknek a Művelődési Házban (őszi termések, levelek, stb. felhasználásával). Az OTP előtti téren „látványszüret", a szüreti munkálatok (szőlőhordás puttonnyal, szőlőtaposás dézsában, préselés, mustkóstolás) bemutatása viseletbe öltözött táncosok segítésével.

12:00-tól: Veterán traktorok és mezőgazdasági gépek felvonulása, útvonal: könyvtár, Kossuth L. u., Ady E. u., Dózsa Gy. u., Mátyás király u. és piactéri parkoló.

14:00-tól: Szüreti felvonulás, útvonal: Gazdagköri székház (Dózsa Gy. u.), Kossuth L. u., Ady E. u., Móricz Zs. u., Kistói u. Kossuth L. u., Fesztiválcsarnok (Piac tér)

16:00-19:00-ig: Színpadi programok a Fesztiválcsarnokban. Közreműködik a monori Strázsák Néptánc Egyesület, a Regős Zenekar, a fóti Népművészeti Szakközépiskola néptánc csoportja, Orsós Ádám           mesemondó, a Viráglányok néptánc csoport, Kakucs Katalin népdalénekes, a Pálinkás Együttes, a gombai Rozmaring Hagyományőrző Egyesület, artz Emese, Csernus Anna és Kiss Andrea népdalénekesek, a Tücsök Citera Trió, az Őszirózsák Néptánccsoport, valamint a Lármafa Együttes.

19:00-tól: Lévai Joli, Márton András, Virág Gergő + Burai Sándor és népzenekara Bordalok összeállítása a Fesztiválcsarnokban (piac csarnokban).

18:00-tól: Szüreti Táncház a Művelődési Házban. Közreműködik a Kóborzengő és Pálinkás zenekar.

20:00-tól: Szüreti bál a Vigadóban.

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2025 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu