Főoldal  
 
Hírek
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2025. május 16.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Magyar Polgármester Cikkek

Szálláshely-minősítés és szaktanácsadás a falusi turizmusban
A minősítés módja és lépései, a szaktanácsadói tevékenység elkülönítése

Gyakran érkezik panasz a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (FATOSZ) Központi Információs Irodája felé azzal kapcsolatban, hogy egyes falusi szálláshelyek esetében a legkevésbé sem azokkal a körülményekkel szembesülnek a vendégek, amit a házigazda meghirdetett. Előfordulhat ugyanis, hogy a vendégház bizonyos szempontokat tekintve nem felel meg a napraforgókkal jelzett osztálynak. Ilyen helyzetben a szövetség csak akkor tud felelősséget vállalni, ha a szóban forgó vendégház a szövetség tagja. Ezért fontos tudni, hogy mi a FATOSZ szakmai álláspontja, illetve milyen módon történhet a minősítés. Az alábbiakban a minősítési folyamat alapvető tudnivalóit szeretnénk összefoglalni.


 

A falusi szálláshelyek minősítése kétféle módon történhet:

A vendéglátó úgynevezett önminősítéssel osztályozhatja saját maga a vendégházát, a szálláshely szerint illetékes település jegyzőjének jóváhagyásával. Ez esetben a minőségi besorolás mögött nincs olyan szakmai háttér és tapasztalat, amely egyfajta garanciát jelentene a vendégeknek a szálláshely komfortfokozatát illetően.

            A minősítés másik - általunk ajánlott - módja a FATOSZ szakembere által, minősítési díj ellenében végzett kategóriába sorolási eljárás, amely a tagság alapját is képezi. Az ilyen módon minősített szálláshelyek annyiban különböznek a tagságba nem tartozó, önminősített szálláshelyektől, hogy a FATOSZ, mint ismert szakmai szervezet felelősséget is vállal tagjaiért. Ez egyfajta minőségbiztosítást jelent a leendő vendégek számára, a vendéglátóknak pedig egyfajta marketing eszközt biztosít.

A minősítési eljárás lépései:

  • 1. A minősítés kérelmezése beérkezik az adott megyei szervezethez, vagy a FATOSZ Központi Irodájába
  • 2. A megyei szervezet, vagy a FATOSZ felkéri a minősítőt az eljárás megkezdésére. Amennyiben a felkért minősítő a feladatot elvállalja, megtörténik a minősítés időpontjának egyeztetése.
  • 3. Minősítés lefolytatása adott szakmai szempontok szerint. Hiány tapasztalása esetén a hiánypótlás teljesítésének ellenőrzése.
  • 4. Minősítő jegyzőkönyv kitöltése és abból egy példány megküldése a FATOSZ Központi Irodájába, csekk átadása a vendégfogadósnak a minősítés díjáról.
  • 5. A FATOSZ a hozzá beérkezett jegyzőkönyv alapján elküldi a számlát a minősítési díjról a minősítettnek.
  • 6. Amint az összeg megérkezik a FATOSZ számlájára, a Központi Iroda kiállítja a minősítő bizonyítványt, és az elnök aláírása után megküldi az adott megyei vezetőnek a minősítő táblával együtt.
  • 7. A megyei vezető aláírás után továbbítja azt a minősítettnek.
  • 8. A FATOSZ archiválja a minősítő jegyzőkönyvet és a bizonyítvány másolatát.
  • 9. A FATOSZ Központi Iroda a minősített adatait felvezeti a minősítési adatbázisba, mely a továbbiakban statisztikai elemzések, marketing célok alapjául szolgál.

Mindkét esetben 5 évre szól a minősítés, ami azt jelenti, hogy ezt követően újra kell minősíteni a szálláshelyet! (45/1998. (VI.24.) IKIM. rend. 3. § (2)).

Külön kell választani a szaktanácsadói és minősítői tevékenységet:

  • Amikor a FATOSZ szakembere minősít, szolgáltatási díj ellenében, akkor szövetségi feladatot lát el.
  • Amikor a FATOSZ szakembere szaktanácsot ad, akkor a Szövetség által kiképezve és felhatalmazva, de saját vállalkozásában dolgozik, saját számlát állít ki

      SZJ 80.42.10.2 számmal.

Minősítői és szaktanácsadói feladat elkülönítése

  • A minősítő a Szövetség, és így az adott megyei szervezetéhez tartozó vendéglátó szálláshelyének minősítését végzi. A minősítő munka végeredményeként a vendéglátó megkapja a FATOSZ Minősítő Bizonyítványát és kérésére a FATOSZ emblémáját feltüntető Minősítő Táblát. (A napraforgó embléma a falusi magánszállás minősítő jele, ezért nemcsak a szövetség által minősített szálláshelyek használhatják, hanem az önminősítettek is. Saját, levédett napraforgó emblémája a szövetségnek nincs). A FATOSZ az általa minősített vendéglátókért felelősséget vállal megyei szervezetein keresztül, így minősítő szolgáltatását csak saját tagjainak nyújthatja.
  • A szaktanácsadó a vendéglátót felvilágosítja a falusi magánszálláshelyek létesítésének, illetve üzemelésének követelményeiről, marketing eszközökről, tájékoztat a pályázási lehetőségekről, esetleg segít annak elkészítésében. A szaktanácsadó tevékenységét ki lehet terjeszteni a falusi turizmus egyéb szolgáltatásairól szóló információadással. A szaktanácsadó munkáját nem korlátozza a FATOSZ tagság, bárkinek, aki falusi magán szállásadással, falusi turizmussal, akár szállásadás nélküli más szolgáltatói tevékenységgel kíván foglalkozni, szaktanácsot adhat.

Tevékenység igénybevétele

  • A minősítők munkáját csak a szövetségen, vagy annak adott megyei szervezetén keresztül, ott megrendelve lehet igénybe venni.
  • A szaktanácsadói tevékenységet, annak megrendelést és az ellenérték kifizetését az igénylő közvetlenül a szaktanácsadóval rendezi le.
  • A szaktanácsadás díját nem határozza meg a FATOSZ, ez „szabadáras termék", a szaktanácsadó és az ügyfele megegyezésének kérdése.

A minőségi falusi szálláshely kínálat minél szélesebb körű megjelenésének érdekében kérjük a jegyzőket, hogy a fentiekről tájékoztassák a falusi szállásadással foglalkozni kívánókat, és a szakmai minősítés iránya felé törekedjenek!

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2025 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu