Főoldal  
 
Hírek
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
Önkormányzatok
Önk. szövetségek
Jogszabályok

 mevakomi

 

vcr

m

civertan_logo_120px.jpg

vkf

blockcity

agrosol

 
glansya

 prosperty

elmuemasz

 mosz

mosz

s tér


europa a polgarokert

solarway

safecross

 
meva


s tér

nrgcar

csfa

eurest

leblanc

 okow

  

 mosz

mosz

mosz  

 /files/stihl.jpg

  /files/viking.jpg

 kas
/files/viking.jpg

/files/pma.jpg

 fsd

fsd

 
/files/nei.jpg
infraset
 
m

flaga
 
 
 
 
 
 
 







































eXTReMe Tracker
  Impresszum   Médiaajánlat    2024. március 28.
Újságcikkekben Weboldalon  
Keresés
Aktuális Hírek

Biogázerőmű és sportközpont épül Nagypáliban
A zalai faluban már egy repülőtér építésén sem lepődnének meg

Ha valaki azt hallja, hogy egy önkormányzatnak logisztikai, turisztikai és innovációs központja, napelemparkja, apartmanháza és kávézója van, akkor bizonyára egy nagyváros képe rajzolódik ki előtte. Még inkább így van, ha megtudja, hogy a település biogázerőművet és multifunkcionális sportközpontot épít, valamint kiterjedt nemzetközi kapcsolatai vannak. Nagyvárosról azonban szó sincs, riportunk egy zalai kis faluban készült – írja a Magyar Idők.


Húsz éve Nagypáli egyike volt az elöregedő, jövőkép nélküli, fogyó lélekszámú magyar kistelepüléseknek, ma távoli országok nagykövetei, befektetői és szakemberei adják egymásnak a kilincset a Zala megyei községben. Titok nincs, csak elképesztő mennyiségű elvégzett munka.

„A rendszerváltást követő hat évben három polgármester váltotta egymást Nagypáliban, én kétévnyi önkormányzati képviselőség után 1996-ban kerültem a falu élére” – emlékezik vissza a kezdetekre Köcse Tibor, a kistelepülés polgármestere. „Akkor 271-en laktak Nagypáliban, és éppen elkészült a közösségi házunk, ami az összes tartalékunkat felemésztette. Sőt, a fejlesztés még így is csak annak köszönhetően valósulhatott meg, hogy nagyon sok helyi és környékbeli vállalkozó segített minket. Ma már hihetetlenül hangzik, de korábban csak az óvoda, a sekrestye és egy presszó jelentette a közösségi teret” – teszi hozzá a falu első embere.

Miután Köcse Tibor elfoglalta hivatalát, megalkották a Zöld út falufejlesztési programot, amellyel három területre koncentráltak. „Azt mondtuk, hogy növelni kell a község lélekszámát, fiatalokat kell csábítani a faluba, és meg kell akadályozni az elvándorlást. Mindezt úgy, hogy munkát és telket kell adni a családoknak. Tisztában voltunk azzal is, hogy meg kell erősíteni a helyi közösségeket, civil szervezeteket, és a megújuló energiákra alapozva fejleszteni kell a gazdaságot” – mutat rá Nagypáli polgármestere. Elsőként csökkentették a helyi vállalkozások adóját, ezzel segítették a működésüket, a társaságok cserébe támogatják az önkormányzat kezdeményezéseit vagy a falu egy-egy sportolóját.

Azt az elején elhatározták, hogy első körben csak megtérülő fejlesztésekre koncentrálnak, és csak később, ha lesz rá forrás, akkor vágnak bele látványberuházásokba. Azt is lefektették, hogy a fejlődés érdekében minden megszerezhető pénzre lecsapnak, legyen az akár csak egy néhány tízezer forintos megyei pályázat. Aztán evés közben megjött az étvágy, így nagyon sok európai uniós forrást tudtak fejlesztésekre fordítani, de az elmúlt évek alatt sikerrel szerepeltek közvetlen brüsszeli vagy „visegrádi” tendereken is. A munka eredménye pedig szembetűnő.

Megduplázódott a falu lélekszáma

S hogy hol tart most az egykor a kihalás felé araszoló település? Nagypálinak ma már 550 lakosa van, az átlagéletkor pedig két évtized alatt húsz évet csökkent. A faluban körülbelül száz 14 év alatti gyermek van. A korábbi egyetlen alapítvány helyett már kilenc civil szervezet működik a településen, és amiben csak tudnak, együttműködnek az önkormányzattal. Közben Nagypáliban az eltelt évek alatt egymást érték a fejlesztések, ennek köszönhetően épült a településen turisztikai, innovációs és logisztikai központ, csak ez utóbbi 35 embernek ad munkát. Tavaly készült el a modern eszközökkel felszerelt helyiterméküzem, ahol magas flavontartalmú bogyós gyümölcsökből készítenek majd ivólét, szörpöt és zselét. Az üzemben sem vegyszert, sem hőkezelést nem alkalmaznak majd, a készítményeket ultrahangos eljárással fogják tartósítani.

Az önkormányzatnak ma már van egy négy apartmanból álló, modern, ugyanakkor energiatakarékos épületegyüttese, és a falunak van kávézója is. A község vezetése ezek mellett kialakított egy boronafalut présházzal és őshonos fákkal. Megalkottak egy rózsakertet, ahol 356 fajtájú, összesen 3500 tő rózsa van, amit később 6500 tőig bővítenének. Később a rózsa szirmát is feldolgoznák, és talán töveket is adnának el. Az egyik tunéziai városba már rendeltek is a rózsatövekből. Van továbbá Nagypálin egy helyi termékeket bemutató, elképesztően hangulatos épület, valamint bemutató jelleggel létrehoztak egy őshonos fajoknak helyet adó ökoállatparkot is. A falu ökofamozgalmat indított, e kezdeményezés részeként smaragdfákat ültettek, és a település egy 38 ezer fából álló energiafűz-ültetvénnyel is büszkélkedhet.

Az önkormányzat épületeit egy modern, vándorrostélyos kazánnal fűtik, ehhez a faaprítékot maguk állítják elő, később az energiafüzet is itt tüzelik majd el. Tavaly – az önkormányzatok közül elsőként – vettek egy földgázüzemű autóbuszt, amivel a falu igényeit igyekeznek kielégíteni, de személyszállításba is belevágnának.

„Minden fejlesztésnél előre gondolkodunk, és úgy tervezzük meg az épületeket, hogy a tető szöge és iránya ideális legyen napelemek, napkollektorok kihelyezéséhez. Több helyen maga a napelem a tető. Az építkezéshez pedig olyan építőanyagot használunk, aminek a legjobb a hőszigetelése. A PB-tartályos gázrendszerünket lecseréltük hőszivattyúsra, sokba került a fejlesztés, de 2,5 év alatt megtérül. A napkollektorainknak és napelemeinknek köszönhetően villamos energiából már önellátók vagyunk, de a jövőben szeretnénk még több energiát előállítani, amit tárolnánk is. S jó lenne, ha a lakosság energiafüggősége is csökkenne” – hangsúlyozza Nagypáli polgármestere.

A településen a takarékoskodás érdekében folyamatosan cserélik le a hagyományos izzókat, és költséghatékony LED-fényforrásokat szerelnek fel, még az épületeiket is ezzel világítják meg. A közvilágítást is folyamatosan korszerűsítik, hamarosan amerikai energiatakarékos lámpákat tesztelnek majd. Idővel pedig már az önkormányzat írna ki pályázatokat a lakosságnak, hogy ezzel is energiaspórolásra sarkallja a helyieket.

Nagypáli sorra nyeri a versenyeket

A falu vezetése nem csak kézzel fogható beruházásokkal szolgálja a helyieket, a lakosság nagyon sok program közül válogathat. Van a községben karate- és néptáncoktatás, könyvtár, informatikai terem, baba-mama klub és felnőtt hölgyeknek torna. A településen évente rendeznek többnapos nemzetközi programokat, így a Napkorona fesztivált, hőlégballon- és solymásztalálkozót, valamint kolbászfesztivált. Utóbbira idén már 16-17 húsüzem nevezett.

„A falu ma már kistérségi és Leader-központ, a Magyarországi Települések Közhasznú Egyesületét magam vezetem, és mi képviseljük hazánkat a Rurener (Vidéki közösségek hálózata az energiasemlegességért) nemzetközi együttműködésben” – büszkélkedik Köcse Tibor. A faluban elért eredményeket több rangos versenyen is elismerték már. Nagypáli 2010/11-ben megnyerte a hazai Napkorona-bajnokságot, a nemzetközi színtéren pedig hatszáz település közül másodikok lettek. Két évvel később a magyar falumegújító mozgalom megméretésén az első tízben végeztek, most megnyerték, és éppen a nemzetközi versenyre készülnek.

Ezek után nem csoda, hogy óriási az érdeklődés a település iránt. Nemcsak magyar csoportok látogatnak el Nagypáliba, hanem jóval messzebbről is érkeznek vendégek. „Vannak szaúdi, tunéziai, egyiptomi partnereink, járt már nálunk az iráni nagykövet, Indonézia magyarországi kereskedelmi képviseletének vezetője, a minap pedig a marokkói légügyi attaséval tárgyaltam. Az illető annyira meglepődött a település láttán, hogy azt hitte, Ausztriában van. Emellett testvérvárosunk a felvidéki Bodrogszerdahely, a csaknem ötszázezer lakosú szudáni Kosti, és hamarosan révbe érnek a tárgyalásaink a szintén félmilliós marokkói Agadirral és a kárpátaljai Beregszásszal is” – teszi hozzá Köcse Tibor.

Újabb nagy ívű fejlesztések kezdődnek

Amit két évtized alatt Nagypáliban elértek, már megsüvegelendő, de a település vezetése tovább építkezik. Műfüves sport-, teke- és fallabdapályát, energiatakarékosság miatt földbe süllyesztett, üvegtetejű tornatermet és futópályát építenek, hogy kiszolgálják a sportot szerető lakosokat. Folyamatosan újítják fel az utakat, és tervezik, hogy biogázerőművet is létesítenek. Elkészíttették továbbá a falu energiastratégiáját két és fél millió forintért, ez később elengedhetetlen feltétele lesz annak, hogy újabb brüsszeli forrásokra pályázzanak.

A helyiek – legyenek akár tősgyökeresek vagy az utóbbi húsz évben a faluba érkezők – nagyra értékelik a község vezetésének munkáját.

„A feleségemmel több, mint 13 éve költöztünk ide Hajdúböszörményből. Városban, főleg „galambdúcban” nem akartunk lakni, ezért több kisebb településre is ellátogattunk. Amint megláttuk Nagypálit, azonnal megtetszett, végül a faluban nem csak házunk lett, itt otthonra is leltünk” – mondja Balla László, aki maga is fogékony a zöldgondolatra. Az esővizet összegyűjtik, többek között azzal locsolnak és mossák az autót. A nyugdíjas férfi hamar feltalálta magát és barátokra lelt a községben. Belépett a polgárőrségbe, manapság, túl a hetvenen, a szervezet pénzügyeit intézi.

Miközben Balla László a nagypáli beilleszkedésükről mesél, látogatóba érkezik hozzájuk egy baráti házaspár, Németh Ferenc és felesége, a férfi születése óta a település lakója. Németh Ferenc betegeskedő barátját hívná erdőre, gombázni is szoktak együtt, de most a józanész legyőzi a szívet. Balla László inkább kúrálja magát. Kérdésre Németh Ferenc is azt hangsúlyozza, mindig jó volt a településen lakni, de Köcse Tibor polgármestersége idején nagyon sokat fejlődött a község. Azt is hozzáteszi, hogy szívesen fogadják a településre újonnan érkezőket, Balláékkal is örömmel kötöttek barátságot.

A település jövőjével kapcsolatban a polgármester Németh Ferencnek és Balla Lászlónak is beszámol a marokkói légügyi attasé látogatásáról. Utóbbi bizakodva kérdezi meg, hogy „repterünk is lesz”? Balla László reakciója csak egy idegennek tűnik viccesnek, Nagypáliban ugyanis szinte minden lehetséges. Talán éppen a „titkot” akarják megfejteni azok, akik folyamatosan feltörik a kis falu honlapját.

Forrás: Magyar Idők

Hírlevél

Amennyiben szeretné, hogy hírlevelet küldjünk Önnek, iratkozzon fel levelezőlistánkra!
Település:

 
Polgármester:

 
E-mail:



KIEMELT HÍREINK



Archívum

VIDEÓK
 
HÍRLISTA
 


 

  


 



Magyar Polgármester © 2004-2024 Minden jog fenntartva. Honlapkészítés www.webdesignstudio.hu
http://www.aka.hu