Ütemterv szerint épül a gödöllői szennyvíztisztító
Az 1,37 milliárdos beruházás kivitelezési munkálatai januárban kezdődtek, jelenleg 10 százalékos a projekt készültsége
A gödöllői szennyvíztisztító telep fejlesztésének kivitelezési munkái idén februárban vették kezdetüket. A közel három hónap alatt minden az ütemterv szerint haladt, jelenleg körülbelül 10 százalékos a projekt készültsége. Gödöllő Város Önkormányzata 1,166 milliárd forintos támogatást nyert szennyvíztisztító telepének fejlesztésére, amelyet az Európai Unió Kohéziós Alapja és Magyarország központi költségvetése közösen finanszíroz.
Gémesi György, Gödöllő polgármestere terepbejáráson ismerteti a beruházás készültségi állapotát
Gödöllő Város Önkormányzata szennyvíztisztító telepének fejlesztéséhez 1,166 milliárd forintos támogatást kapott az Európai Unió Kohéziós Alapjából, amely az 1,37 milliárdos projekt összköltségének 85 százalékát fedezi. Az 1,166 milliárd forintos beruházás során a telepet korszerűsítik, és új műtárgyakkal bővítik, hogy a létesítmény megfeleljen a jelenlegi jogszabályoknak és környezetvédelmi előírásoknak.
A közel 40 éves szennyvíztelep elavult volt, annak ellenére, hogy az évek során több ízben is átalakították, bővítették. Ebben az állapotában nem tudta a településen keletkező szennyvízmennyiséget megfelelő módon kezelni. A telep a technológiai hiányosságok miatt névleges kapacitásának (napi tízezer köbméter) csupán 60 százalékát volt képes megtisztítani, így a kibocsátott tisztított szennyvíz nem megfelelő minősége miatt évente bírságot kellett fizetni.
A fejlesztés kivitelezési munkái idén februárban vették kezdetüket, amelyek során elsődleges szempont, hogy mielőbb megépüljenek az új létesítmények, illetve elkezdődjön a próbaüzem. Csak ezek után iktathatják ki a rendszerből a régi műtárgyakat, kezdhetik el azok leeresztését, fertőtlenítését és javítását. Április végére elkészültek a munkálatok kb. 10 százalékával, minden az ütemterv szerint halad.
Az új előülepítő és az új kombinált biológiai medence kialakításakor 14 ezer köbméternyi földet mozgattak meg. A kombinált biológiai medence alaplemeze szintén elkészült, megkezdték a vasbeton szerkezetek, illetve a belső és külső falak építését is. A projekt jelenlegi állásáról a sajtó képviselői saját szemükkel győződhettek meg 2014. április 23-án, amikor helyszíni terepbejáráson mutatták be nekik az eddigi eredményeket.
A sajtóeseményen részt vett Gémesi György, Gödöllő Város polgármestere is, aki a következőket mondta a beruházással kapcsolatban: „A beruházás célja, hogy a szennyvíztelepről kibocsátott tisztított szennyvíz minősége megfeleljen az Európai Unió víz keretirányelvében és a hazai jogszabályokban foglalt követelményeknek. Ökológiai szempontból a korszerűsítést követően javulni fog a Fiók Rákos-patak és a Gödöllő-Isaszeg közti tórendszerbe jutó víz minősége, összhangban az önkormányzat ökovárosi törekvéseivel.”
Forrás: Gödöllő Városi Hírportál