Társadalmi vita földekről és családi gazdaságokról
Az új földtörvény tisztázni kívánja a kis-, a közép- és a nagybirtok fogalmát, és azt, ki vásárolhat földet Magyarországon
Fazekas Sándor a gyomaendrődi gazdafórumon elindította a mező- és erdőgazdasági földekről, valamint a családi gazdaságokról szóló törvények koncepció tervezeteinek társadalmi vitáját a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (MAGOSZ) és a Kisgazda Polgári Egyesület (KPE) közreműködésével. A vidékfejlesztési miniszter április 14-i előadásában kiemelte: alaptörvényünk nemzeti kincsnek tekinti a földet, ami a nemzet létének alapja.
Összefogással meg tudjuk alkotni azokat a törvényeket, amelyek biztosítják, hogy a magyar föld magyar kézben maradjon. Az új földtörvény egyik fő célja, hogy tisztázza, ki vásárolhat földet Magyarországon, és ki nem - mondta a Fazekas Sándor.
A készülő törvények többek között meghatározzák a kis-, közép- és nagybirtok pontos fogalmát, mérettartományát, tisztázzák a gazdálkodási formákat, a családi gazdaság, vagy például az őstermelő státuszát. A földtörvény meg fogja akadályozni a spekulatív célú földszerzéseket, és rendezi majd a gazdátlan földek kérdését is.
A miniszter kitért arra, hogy az előttünk álló agrárkamarai törvény sem közömbös a föld szempontjából; és a jogalkotás sikereiről szólva példaként állította a célegyenesbe ért hungarikum törvényt. A korszerű üzemszabályozásról és a modern szövetkezeti formákról elmondta, hogy ezek a magyar gazdák sikeres piaci szereplésének alapfeltételei.
A kormányzati ciklus félidei értékelésekor a miniszter emlékeztetett arra, hogy 2010-et megelőzően nem volt semmiféle vidékfejlesztési program Magyarországon. Ezt a hiányt pótolta a Nemzeti Vidékstratégia-2020, ami meghatározza azokat az irányokat, melyek révén a magyar vidék felveheti a versenyt életminőségben a Nyugat-európai színvonallal.
A fórumon Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (MAGOSZ) elnöke kiemelte, hogy az érdekképviseletek javaslataikkal segítik egy optimális tervezet elkészítését, mert 2014-től új támogatási rendszer kezdődik az EU-ban. Kiemelte: bázisképzés időszakát éljük, 2014. május 15-ig eldől, ki mennyi és milyen támogatásra lesz jogosult a következő tíz évben.
A földtörvényről Turi-Kovács Béla, a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke elmondta: a kisgazdák másfél évvel ezelőtti termőföldvédelmi akciója után a föld a politikai élet középpontjába került. Az elnök emlékeztetett az Európai Közösség 56-os határozatára, amely szerint a termőföldeknél érvényesülhet a tőke szabad áramlása. Ugyanakkor az EU azt is rögzíti, hogy a nemzeteknek jogukban áll termőföldvédelmi jogszabályokat alkotniuk. Össze kell tehát fognunk, és megtalálnunk azokat a kritériumokat, amelyek garantálják a hazai földtulajdon védelmét - tudatja a Vidékfejlesztési Minisztérium.