Hiányosságok újabb önkormányzati befektetéseknél
Az Állami Számvevőszék Vecsést, Dunakeszit, Újpestet, Győrt és Kazincbarcikát ellenőrizte
Újabb öt, befektetési tevékenységben is érintett önkormányzat ellenőrzését zárta le az Állami Számvevőszék (ÁSZ), és többségüknél hiányosságokat talált – közölte a számvevőszék az internetes oldalán. Az ÁSZ Vecsés, Kazincbarcika, Dunakeszi, Újpest és Győr ellenőrzését zárta le, a témában készült első hat jelentést december elsején sajtótájékoztatón hozták nyilvánosságra.
Warvasovszky Tihamér, a számvevőszék alelnöke akkor hangsúlyozta, hogy a befektetésekkel kapcsolatos döntések szabályszerűtlen előkészítése és végrehajtása következtében a közvagyon biztonságos, körültekintő befektetése nem volt biztosított az érintett önkormányzatoknál.
A számvevőszék – mint az aszhirportal.hu oldalon olvasható – a 2015-ben történt, brókercégekhez kapcsolódó események kockázatait értékelve, társadalmi jelentőségükre tekintettel terjesztette ki a belső kontrollrendszer ellenőrzését az érintett önkormányzatok befektetési döntéseire is.
A számvevőszék a korábban lezárult és a most befejezett ellenőrzések során is a 2014 januárjától 2015. április 30-áig terjedő időszakra vonatkozóan értékelte az önkormányzatok belső kontrollrendszerének kialakítását, továbbá azt, hogy egyes elemeinek működtetése biztosította-e a közpénzfelhasználás szabályosságát.
Megállapították, hogy a belső kontrollrendszer kialakítása és működése összességében csak Győr esetében volt szabályszerű. Kazincbarcikán az ellenőrzés hiányosságokat tárt fel a belső kontrollrendszerben, ami veszélyeztette a befektetési döntések szabályszerűségét. Vecsés, Dunakeszi és Újpest esetében az ÁSZ megállapította, hogy az önkormányzatoknál a belső kontrollrendszer kialakításának és működtetésének szabálytalanságai a befektetési tevékenységek szabályszerű végzését, elszámoltathatóságát nem támogatták – olvasható.
Dunakesziben a befektetésekkel kapcsolatos hatáskörök ellentmondásos szabályozása miatt nem volt biztosított a döntéshozó elszámoltathatósága. Vecsésen a befektetések előkészítése és a döntéshozatal során nem gondoskodtak a kockázatok mérsékléséről, valamint a kontrolltevékenységek nem megfelelő szabályozása és működtetése akadályozta a hibák megelőzését, feltárását. Ugyanennél az önkormányzatnál az ellenjegyzési, a teljesítésigazolási, az érvényesítési jogkörök szabálytalan gyakorlása növelte a jogosulatlan kifizetések veszélyét – írták.
Az ÁSZ hasonló hiányosságot tárt fel Újpesten és Kazincbarcikán is, ahol a kötelezettségvállalási, az ellenjegyzési, a teljesítésigazolási és az érvényesítési jogkörök szabálytalan gyakorlása növelte a jogosulatlan kifizetések veszélyét. Utóbbi önkormányzatnál nem elemezték a befektetési tevékenységgel összefüggő kockázatokat sem, ezáltal nem volt biztosított a felelős vagyongazdálkodás.
Forrás: MTI