Nem megfelelően szabályozott a helyi adók rendszere
Szmetana György úgy véli, minden településen kötelezően be kellene vezetni az iparűzési adót
A helyi adók rendszere átlátható Magyarországon, azonban nem megfelelően szabályozott. Kötelezően be kellene vezetni az iparűzési adót, megszabni egy minden önkormányzat által kötelezően kivetendő minimum adóterhet, hogy megszűnjenek az országon belüli adóparadicsomok, és közös végrehajtó apparátust kialakítani az eredményesség érdekében - állítja Szmetana György adószakértő, aki 2012. december 11-én a Rádió Orient vendége volt.
A vagyoni adók tekintetében osztódás figyelhető meg, fejtette ki az adószakértő: míg a közművezetékek adója a központi költségvetésé, bár ugyanúgy az önkormányzat szedi be, a gépjárműadót visszaadja a költségvetés az önkormányzatoknak. A közművezetékek adóján változtatni kívántak, ez azonban az utolsó pillanatban meghiúsult, pedig szakszerűbb lenne, ha a vagyoni típusú adók teljesen az önkormányzat és a jegyzők hatáskörébe kerülnének - magyarázta Szmetana György.
A szakértő szerint a kiszabható helyi adók körét bővíteni, vagy módosítani lehetne, hiszen vannak olyan építmények, amik nem minősülnek épületnek, ezért nem adóztathatók, de terhelik a környezetüket. Egységessé kellene tenni az iparűzési adót is, megszabni egy minden önkormányzat által kötelezően kivetendő minimum adóterhet, hogy megszűnjenek az országon belüli adóparadicsomok, és ne legyen káros hatású negatív versengés az egyes önkormányzatok között.
El kell törölni az adórendszer átláthatatlanságait és képtelenségeit, mint például a kommunális adót, ami túl kevés bevételt teremt, a bürokráciája viszont terheli a költségvetést. Az adóeljárási törvény ingoványos, rengeteg ellentmondást tartalmaz, bár a helyi adók szabályozása legalább átlátható - véli Szmetana György.
A gazdasági recesszió miatt az iparűzési adó vonatkozásában nincsenek rejtett tartalékok. Új adónemről akkor érdemes beszélni, ha az adófizető polgárok elfogadják, az önkéntes befizetés pedig várhatóan 90 százaléknál magasabb lesz. Az adóigazgatási eljárás fontos lépése a végrehajtás: érdemes lenne közös végrehajtó apparátust alapítani, akár járási, vagy önkormányzati szinten- javasolta a szakértő. Így a tisztviselők nehezebben lehetnének korrumpálhatók, személyes ismeretség, érintettség nem befolyásolná a helyi adók beszedését - zárta szavait az adószakértő.
Forrás: OrientPress Hírügynökség